Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna
 
Rejestracja
 
Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
 
II Kongres PZD
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Zarządzenia PZD
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Nie 9:46, 25 Wrz 2011    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

II Kongres PZD


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Nie 9:48, 25 Wrz 2011    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Nie 9:49, 25 Wrz 2011    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Nie 9:52, 25 Wrz 2011    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Drzewka dla OZ- tów platan klonolistny


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez admin1 dnia Pią 20:37, 04 Lis 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Nie 9:57, 25 Wrz 2011    Temat postu:

II Kongres Polskiego Związku Działkowców

Warszawa, dnia 22 września 2011 r.



STANOWISKO

II Kongresu Polskiego Związku Działkowców

z dnia 22 września 2011 roku



w sprawie sytuacji PZD i ruchu ogrodnictwa działkowego wobec wniosku

I Prezesa Sądu Najwyższego złożonego do Trybunału Konstytucyjnego



Reprezentanci polskich działkowców, zgromadzeni na II Kongresie Polskiego Związku Działkowców, stwierdzają, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat, tj. od I Kongresu PZD w 2009 r., znacznie nasiliły się działania wymierzone w fundamentalne podstawy ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce, w istnienie rodzinnych ogrodów działkowych, a tym samym w dorobek miliona polskich rodzin.

Działania te skupiają się wokół wniosku I Prezesa Sądu Najwyższego, który najpierw zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego sześć przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, a następnie – po sześciu miesiącach – zażądał uchylenia całej ustawy. W ten zdumiewający sposób postanowiono rozprawić się z prawami miliona polskich rodzin i podważyć cały system, stanowiący oparcie dla istnienia i rozwoju niemal pięciu tysięcy rodzinnych ogrodów działkowych.

Kongres uznaje działania I Prezesa Sądu Najwyższego jako zmierzające do unicestwienia ponad 110-letniego polskiego ruchu ogrodnictwa działkowego. Wpisują się one w ponad 20-letnią walkę z działkowcami i ich Związkiem. Przez ten okres stosowano rozmaite próby wyrugowania z zajmowanych terenów emerytów, rencistów, bezrobotnych i młodych rodzin na dorobku – czyli działkowców. Próby te okazywały się nieskuteczne z uwagi na ogromną determinację i integrację środowiska działkowego, które w ramach własnego Związku stało zdecydowanie na straży swoich praw zapisanych obecnie w ustawie o ROD. Wielokrotnie starano się zdyskredytować Związek i ustawę, a nawet podjęto szereg inicjatyw legislacyjnych zmierzających do uchylenia ustawy o ROD, likwidacji PZD i nacjonalizacji wspólnego majątku działkowców. Każda z tych prób kończyła się jednak niepowodzeniem ze względu na powszechny opór środowiska działkowego, które jednoznacznie opowiada się za nienaruszalnością ustawy o ROD, istnieniem ogrodów oraz potrzebą zintegrowanego samorządu działkowców – PZD. Potwierdził to historyczny I Kongres, który wyraźnie stanął w obronie tych zasadniczych wartości dla polskiego ruchu ogrodnictwa działkowego i dobitnie sprzeciwił się wszelkim inicjatywom zmierzającym do zmiany zasad funkcjonowania ogrodów zapisanych w ustawie o ROD.

Determinacja I Kongresu powstrzymała bezpośrednie, zmasowane ataki na prawa działkowców, jednak nie zakończyła prób ich zanegowania. Od ponad dwóch lat obserwujemy niepokojące działania niektórych instytucji państwowych wymierzone przeciwko działkowcom. Rzecznik Praw Obywatelskich wezwał publicznie Ministra Infrastruktury do opracowania zmiany ustawy o ROD. Pretekstem był rzekomy brak nadzoru nad Związkiem, choć wynika on z ustawy – Prawo o stowarzyszeniach. Do niedawna nadzór taki był też zapisany – z inicjatywy PZD ­ w ustawie o ROD, ale został uchylony bez konsultacji ze Związkiem. Zostało to wykorzystane do żądania zmiany ustawy oraz przedstawienia PZD jako organizacji poza wszelkim nadzorem. Z takim samym żądaniem wystąpiła Najwyższa Izba Kontroli, która wyciągnęła taki wniosek po kontroli gmin w zakresie zapewniania warunków dla prawidłowego funkcjonowania ROD. Przebieg tej kontroli wykazał, że była ona faktycznie skierowana przeciwko PZD i miała ona dostarczyć argumentów do zmiany ustawy o ROD, gdyż konkluzja taka nie wynikała z faktów ustalonych podczas kontroli. Zostało to jednoznacznie wykazane przez Związek i potwierdzone przez dwie komisje sejmowe, jednak raport NIK pozostaje nadal w publicznym obiegu i służy swoimi fałszywymi wnioskami jako argument przeciwko ustawie gwarantującej prawa działkowców.

Kongres uznaje wzmożoną aktywność Rzecznika Praw Obywatelskich, Najwyższej Izby Kontroli oraz I Prezesa Sądu Najwyższego za nieprzypadkową. Organy te zmierzają w istocie do tego samego celu ­ podważenia obecnego systemu funkcjonowania rodzinnych ogrodów działkowych opartego na ustawie o ROD. Powyższe działania wyraźnie dążą do uchylenia ustawy i likwidacji Związku, jako głównych przeszkód do przejmowania terenów zajętych przez działkowców.

II Kongres PZD wyraża swoje oburzenie i sprzeciw wobec takich metod zwalczania działkowców. Zaprzęgnięto naczelne instytucje państwowe do walki z milionem polskich rodzin. Konstytucyjne kompetencje tych organów zostały użyte jako oręż służący zniszczeniu dorobku wielu pokoleń działkowców. Jest niezrozumiałe, dlaczego I Prezes Sądu Najwyższego wystąpił z dwoma wnioskami do Trybunału Konstytucyjnego o uchylenie całej ustawy o ROD. Wszak sprawy dotyczące ogrodów działkowych rzadko są rozpatrywane przez Sąd Najwyższy, a gdy były przedmiotem rozpoznania, to nigdy nie wywoływały żadnych kontrowersji. Trudno się oprzeć narzucającej się tezie, że jedynym powodem tych osobliwych inicjatyw jest uzyskanie odpowiedniego wyroku Trybunału, którego skutkiem będzie definitywne i ostateczne uchylenie niewygodnej dla niektórych ustawy, która chroni istnienie ogrodów i praw działkowców. Wyraźnie rysuje się zamiar bezpowrotnego usunięcia niewygodnych przepisów, które obecnie strzegą 44 tys. ha ziemi przed coraz poważniejszymi i śmielszymi zakusami.

Kongres stwierdza, że powyższe inicjatywy są podejmowane w interesie niewielkich środowisk ekonomicznych, mających własną reprezentację polityczną. Świadczy o tym postawa władz parlamentarnych, które – mimo tysięcy protestów i apeli od działkowców –ignorują ten ważny głos społeczny i konsekwentnie zmierzają w obranym przez siebie kierunku, sprzecznym z oczekiwaniami środowiska działkowców. Świadczy o tym też stanowisko Marszałka Sejmu, który choć uznał wniosek I Prezesa Sądu Najwyższego za zasadny jedynie co do czterech zapisów ustawy o ROD, to doszedł do niezrozumiałej konkluzji, że uchylenie tych czterech przepisów spowoduje konieczność głębokiej zmiany ustawy, a nawet jej uchylenia i pozostawienie spraw ogrodów i działkowców przepisom ogólnym, które nie zapewniają działkowcom żadnych gwarancji prawnych. Wniosek I Prezesa Sądu Najwyższego jest więc wykorzystywany jako pretekst do skutecznego zniszczenia ustroju ogrodnictwa działkowego.

Taka konstatacja znajduje dodatkowe uzasadnienie w kontekście oburzającej decyzji o wyznaczeniu dwóch posłów PiS, jako reprezentantów Sejmu przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie ustawy o ROD. W ten sposób obrońcami zasadniczych praw działkowców mają być przedstawiciele partii, która od lat zawzięcie walczy z ogrodami i żąda uchylenia podstawowych gwarancji prawnych, przysługujących środowisku działkowemu. Działkowcy spodziewają się rzetelnego i obiektywnego przedstawiciela Sejmu, który uwzględniłby merytoryczne argumenty przemawiające na korzyść przepisów ustawy o ROD. Tymczasem jeden z delegowanych posłów od lat stara się o uchylenie ustawy o ROD, likwidację rodzinnych ogrodów działkowych i nacjonalizację majątku działkowców. Mimo licznych apeli skierowanych do Marszałka Sejmu o wyznaczenie bardziej obiektywnego posła do reprezentowania Sejmu przed Trybunałem, prośby te są konsekwentnie ignorowane.

Dlatego też Kongres uznaje, że takie działania mają charakter tendencyjny, mający zasadniczy cel, jakim jest uzyskanie wnioskowanego wyroku Trybunału, co z kolei stworzy pretekst do radykalnej zmiany sytuacji prawnej działkowców i ich ogrodów.

II Kongres PZD stoi na stanowisku, że powyższe inicjatywy i fakty, sprowadzające się do dyskredytowania ustawy i Związku, mają charakter wybitnie polityczny i służą konkretnym celom i środowiskom ekonomicznym. Ustawa i PZD stanowią obecnie dwa podstawowe filary skutecznego ustroju ogrodnictwa działkowego, dzięki któremu milion rodzin korzysta z blisko pięciu tysięcy ogrodów. Jest to najlepszy dowód na efektywność istniejącego systemu, który jest postrzegany jako przeszkoda w swobodnym przejęciu 44 tys. ha ziemi.

Kongres z naciskiem podkreśla, że środowisko polskich działkowców wysoko ocenia ustawę o ROD, która w pełni spełnia swoje zadania i zapewnia prawne bezpieczeństwo dla miliona działkowych rodzin. Ustawa jest dobrym i skutecznym aktem prawnym, który – przed swoim uchwaleniem ­ został skonsultowany z działkowcami i samorządami lokalnymi. Ustawa sprawdziła się w praktyce, a zwłaszcza w rodzinnych ogrodach działkowych. Zdecydowana większość gmin i miast ceni ustawę o ROD jako dokument zapewniający podstawę do owocnej współpracy z organizacją działkowców, czego dowodem są przykłady uwzględnienia interesów obu stron w procesach realizacji inwestycji publicznych na terenach ogrodowych. Sprawna budowa stadionu w Gdańsku jest tego najlepszym dowodem. Ustawa odpowiada więc na bieżące wyzwania i godzi rozmaite interesy. Z tego względu akt ten cieszy się tak powszechnym poparciem – 235 tys. działkowców podpisało się pod apelem o uchwalenie ustawy, natomiast po jej wejściu w życie, w odpowiedzi na ponawiające się ataki, 620 tys. działkowców opowiedziało się za jej nienaruszalnością. Obecnie ­ w odpowiedzi na wniosek I Prezesa Sądu Najwyższego ­ w obronie ustawy skierowano już ponad 4 tysiące indywidualnych i zbiorowych wystąpień, które odzwierciedlają poglądy setek tysięcy działkowców. Ten masowy głos jest jednak ostentacyjnie ignorowany. Nie reaguje Sejm, Rząd i największe partie polityczne. Jest to dostrzegane w naszym środowisku i wywołuje ogromne oburzenie.

Kongres potwierdza, że użytkownicy działek rodzinnych oczekują i żądają utrzymania zapisów ustawy o ROD.

Jednocześnie II Kongres protestuje i potępia podejmowane działania wymierzone w ustawę i prawa polskich działkowców. Jako obywatele Polski jesteśmy oburzeni, że do walki z naszym środowiskiem zaangażowano naczelne instytucje państwowe. Takie metody nie licują z demokratycznym państwem prawa, przypominają raczej minioną epokę, gdy zwalczano wszelkie oznaki samorządności i niezależności. Nie godzimy się na wykorzystywanie konstytucyjnych mechanizmów w interesie zamożnych grup ekonomicznych do uchylenia demokratycznie przyjętej i powszechnie popieranej ustawy, która służy najuboższym warstwom naszego społeczeństwa.

Kongres uznaje, że podważanie ustawy o ROD to uderzenie w miliony polskich rodzin! Politycy i rządzący muszą mieć tego świadomość!

Dlatego też II Kongres PZD wzywa wszystkich działkowców i struktury Związku do walki o słuszne prawa i interesy działkowców poprzez dalszą obronę ustawy o ROD. Kongres zwraca się również do polityków i parlamentarzystów o wsparcie działań naszego środowiska o zachowanie gwarancji prawnych, które zapewniają istnienie ruchu działkowego, funkcjonowanie i rozwój rodzinnych ogrodów działkowych oraz działek dla miliona polskich działkowców oraz ich rodzin.



II KONGRES

POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Nie 9:58, 25 Wrz 2011    Temat postu:

II Kongres Polskiego Związku Działkowców

Warszawa, dnia 22 września 2011 r.



STANOWISKO

II Kongresu Polskiego Związku Działkowców

z dnia 22 września 2011 r.



w sprawie wyborów parlamentarnych



Środowisko polskich działkowców wraz z rodzinami skupia przeszło 4 miliony obywateli. W przeszłości niektóre ugrupowania polityczne próbowały wykorzystać temat ogrodnictwa działkowego do budowania bazy wyborczej. Niestety zwykle ograniczały się do składania mglistych, mało konkretnych deklaracji, o których po wyborach przedstawiciele tych partii nie chcieli już pamiętać. W tegorocznej kampanii wyborczej działkowcy liczyli jednak na jasną informację o programie ugrupowań dla ogrodów.

Oczekiwanie to uzasadnia sytuacja, w jakiej znaleźli się w związku z zaskarżeniem ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych do Trybunału Konstytucyjnego. Spowodowało to, że przyszłość naszych ogrodów stanęła pod znakiem zapytania. W przededniu wyborów polscy działkowcy upomnieli się więc o jasne stanowisko, co do swych praw. W lipcu 2011r. samorząd działkowców skierował do wszystkich ugrupowań politycznych apel o zawarcie w programach wyborczych jednoznacznych oświadczeń na temat gwarancji praw działkowców, ochrony istnienia ogrodów oraz poszanowania samorządności naszej społeczności. W naszej opinii problematyka dotykająca bezpośrednio praw kilku milionów obywateli zasługuje na szczególną uwagę partii. Tylko Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Polskie Stronnictwo Ludowe zadeklarowało w specjalnych dokumentach wyborczych poparcie dla ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, działkowców i PZD. Pozostałe ugrupowania nadal nie zajęły w tej sprawie stanowiska i milczą na temat niezmiernie aktualnego problemu.



Polscy działkowcy chcą znać stosunek wszystkich partii i kandydatów do parlamentu do ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych!



Dlatego II Kongres Polskiego Związku Działkowców po raz kolejny zwraca się do pozostałych ugrupowań politycznych i komitetów wyborczych o jednoznaczne deklaracje w sprawie ogrodnictwa działkowego. Pomijanie tak istotnej dla olbrzymiej grupy społecznej kwestii uznajemy za niedopuszczalne. Problem bezpieczeństwa prawnego ogrodów, to problem miliona polskich rodzin. Jak rzadko które zagadnienie zasługuje więc na odrębne odniesienie w trakcie kampanii. Dla większości z tych rodzin działka stanowi istotne wsparcie socjalne i nierzadko jedyną, dostępną formę aktywnego wypoczynku. Zagrożenia, jakie stoją obecnie przed ogrodami działkowymi, powodują, iż stosunek kandydatów do gwarancji prawnych zawartych w ustawie o ROD będzie dla działkowców jednym z najważniejszych kryteriów podczas wyborów. Stąd też złożenie deklaracji programowej w kwestii przyszłości ogrodów działkowych i niezależnego, ogólnopolskiego samorządu działkowców, jest w naszej opinii obowiązkiem każdego ugrupowania, które rozumie znaczenie ROD oraz traktuje wyborców w sposób uczciwy.

W demokratycznym kraju pytanie postawione przez kilka milionów wyborców, nie może pozostać bez odpowiedzi. Dlatego, wzywając do zajęcia jednoznacznego stanowiska w tej sprawie, II Kongres PZD oświadcza, iż dalsze milczenie będzie dla nas równoważne z opowiedzeniem się po stronie przeciwników ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, a co za tym idzie, po stronie zwolenników likwidacji ogrodów działkowych w Polsce.

II Kongres PZD uznaje, że polscy działkowcy powinni głosować na kandydatów, którzy ruch ogrodnictwa działkowego traktują poważnie, szanują prawa działkowców zapisane w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych i są gotowi bronić ich w parlamencie.



II KONGRES

POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW



Warszawa dn. 22 września 2011r.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Nie 9:59, 25 Wrz 2011    Temat postu:

II Kongres Polskiego Związku Działkowców

Warszawa, dnia 22 września 2011 r.



STANOWISKO

II Kongresu Polskiego Związku Działkowców

z dnia 22 września 2011 roku



w sprawie znaczenia ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych

dla przyszłości ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce



II Kongres Polskiego Związku Działkowców uznaje ustawę z dnia 8 lipca 2005r. o rodzinnych ogrodach działkowych za fundamentalne i szczytowe osiągnięcie polskiego ruchu ogrodnictwa działkowego. Akt ten zwieńczył starania rzeszy polskich działkowców o zapewnienie dogodnych warunków do użytkowania działek, a także stanowi stabilny fundament rozwoju nowoczesnej organizacji skupiającej działkowców.

Od ponad sześciu lat ustawa o ROD jest gwarantem trwałości i rozwoju ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce. Stoi na straży praw, z trudem osiągniętych przez działkowców. Została wdrożona we wszystkich ogrodach i sprawdziła się w praktyce. Jest wysoko oceniana przez samorządy lokalne. Ustawa zawiera regulacje, które skutecznie zapewniają istnienie i rozkwit ogrodów działkowych w Polsce. Zapewnia działkowcom szereg fundamentalnych praw, dzięki którym mogą bezpiecznie korzystać ze swoich działek. Do najważniejszych z nich należą:

• prawo do bezpłatnego używania gruntów publicznych pod ogrody działkowe;

• prawo do użytkowania działek na zasadzie konkretnego tytułu prawnego, podlegającego ujawnieniu w księdze wieczystej;

• prawo własności nasadzeń i obiektów usytuowanych na działce;

• prawo do zwolnień podatkowych z tytułu użytkowania działki;

• prawo do odszkodowania za utraconą własność wskutek likwidacji ogrodu;

• prawo do działki zamiennej w razie likwidacji ogrodu;

• prawo do zachowania działki i pozostania w ogrodzie w razie zasadnego żądania zwrotu terenu ogrodu przez byłych właścicieli;

• prawo przejęcia działki po zmarłym działkowcu przez jego osoby bliskie.

Powyższe uprawnienia zapewniają działkowcom konieczne warunki do właściwego użytkowania działek. Ustawa nadaje rodzinnym ogrodom działkowym status urządzeń użyteczności publicznej, dzięki czemu stanowią one element socjalnej infrastruktury, która jest powszechnie dostępna dla wszystkich członków społeczności lokalnej, co rodzi ­ po stronie gmin ­ określone obowiązki wobec ogrodów, służących okolicznym mieszkańcom.

Obowiązująca ustawa o ROD stanowi również przeszkodę dla coraz częstszych prób swobodnego przejmowania terenów zajętych przez ogrody działkowe. Jest to możliwe głównie dzięki zapisom ustawy wymagającym zgody Związku na likwidację ogrodów na cele niepubliczne, przydzielania terenów zastępczych z całkowicie odtworzoną infrastrukturą, a także wypłaty pełnego odszkodowania na rzecz działkowców i Związku za nieodtwarzany majątek. Dzięki temu w Polsce jest prawie pięć tysięcy ogrodów, z których korzysta milion polskich rodzin.

Ze względu na swoją skuteczność w obronie istnienia ogrodów i interesów działkowców, ustawa o ROD jest ustawicznie i zaciekle atakowana. Dotychczasowe próby jej uchylenia okazywały się daremne z uwagi na nieprzejednane stanowisko działkowców i naszego Związku, którzy stoją na straży zachowania nienaruszalności ustawy, cieszącej się powszechnym poparciem w środowisku działkowym, ale również wśród samorządów lokalnych. W ogólnopolskim apelu w obronie ustawy zebrano 620 tys. podpisów, co najlepiej świadczy o powszechności poglądów dotyczących znaczenia ustawy o ROD. Poparcia dla tej ustawy udzielały również partie polityczne oraz parlamentarzyści z różnych ugrupowań politycznych.

Ta masowa obrona zakończyła etap bezpośrednich ataków na ustawę, lecz nie powstrzymała innych prób jej uchylenia. Świadczy o tym wniosek I Prezesa Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego o zaskarżeniu całej ustawy o ROD. Gdyby wniosek został uwzględniony, to wszystkie najważniejsze prawa, przysługujące obecnie polskim działkowcom, zostałyby bezpowrotnie utracone. Niekorzystny wyrok Trybunału oznaczałby, że powyższe prawa zostałyby uchylone i już nigdy nie można byłoby ich przywrócić. W rezultacie działkowcy i ogrody byłyby pozbawione wszelkiej ochrony prawnej. Trudno przypuszczać, aby bez gwarancji zapisanych w ustawie o ROD większość ogrodów przetrwała i służyła kolejnym pokoleniom działkowców.

Mając powyższe na uwadze, II Kongres PZD stwierdza, że ustawa o ROD jest najlepszym dokumentem prawnym w historii ogrodnictwa działkowego i stanowi szczytowe osiągnięcie naszego ruchu. Tylko ustawa może skutecznie chronić słuszne interesy działkowców i Związku przed licznymi niebezpieczeństwami grożącymi całemu naszemu ruchowi. Dlatego też sprawą zasadniczą dla ogrodnictwa działkowego w Polsce jest obrona i zachowanie ustawy o ROD ­ gwarantującej dotychczasowe uprawnienia działkowców, ogrodów i naszego Związku.

II Kongres PZD wzywa zatem wszystkie organy Związku, a także wszystkich działkowców do kontynuowania obrony ustawy o ROD!

Kongres wzywa również przyszły Sejm do poszanowania woli milionowej rzeszy działkowców o zachowanie dotychczasowego systemu funkcjonowania ogrodów i Związku, jako sprawdzonych w praktycznym działaniu i pozytywnie ocenianych przez środowisko działkowe oraz samorządy lokalne.

Kongres zwraca się także do Trybunału Konstytucyjnego o wysłuchanie głosu polskich działkowców i nieuwzględnienie wniosku I Prezesa Sądu Najwyższego oraz zachowanie ustawy o ROD w niezmienionym kształcie.



II KONGRES

POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Nie 10:01, 25 Wrz 2011    Temat postu:

II Kongres Polskiego Związku Działkowców

Warszawa, dnia 22 września 2011 r.



STANOWISKO

II Kongresu Polskiego Związku Działkowców

z dnia 22 września 2011 r.



w sprawie przyszłości ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce



Wydarzenia ostatnich lat, a w szczególności zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych ­aktu stanowiącego fundament istnienia ogrodnictwa działkowego w Polsce, postawiły pod znakiem zapytania przyszłość naszych ogrodów oraz ruchu. Pomimo to, świadomi istoty ogrodów działkowych oraz ich znaczenia dla społeczeństwa, uczestnicy II Kongresu Polskiego Związku Działkowców wyrażają nadzieję, iż wartości, jakie realizują ogrody oraz potencjał, który drzemie w milionowym ruchu społecznym, pozwolą nam obronić nasze ogrody dla przyszłych pokoleń.

Od blisko 200 lat w Europie i przeszło 100 lat w Polsce ogrody działkowe służą społeczeństwu, a zwłaszcza jego uboższym członkom. Jako tereny zielone w aglomeracjach miejskich stanowią istotny mechanizm w działaniach na rzecz ich zrównoważonego rozwoju, a umożliwiając blisko milionowi rodzin prowadzenie upraw ogrodniczych na własne potrzeby oraz stanowiąc dla nich miejsce wypoczynku, są niezwykle efektywnym środkiem wsparcia socjalnego. Ogrody działkowe to również miejsca spotkań wielu pokoleń oraz integracji małych społeczności. Każdy, kto zna specyfikę życia ogrodów, dostrzegł pozytywny wpływ korzystania z działki na umacnianie więzi rodzinnych, zapobieganie poczuciu wyobcowania społecznego oraz budowanie solidarności międzyludzkiej.

Te niezmiernie istotne funkcje ogrodnictwa działkowego już dawno dostrzeżono w Europie. Stąd idea, która swoje korzenie ma w Niemczech, jest realizowana nie tylko w prawie całej Europie, ale nawet w takich krajach jak Japonia i USA.

Oczywiście przez wszystkie te lata ogrody, tak jak społeczeństwa, na których rzecz działają, ulegały zmianie. Jednak podstawowe wartości i cele, których realizacji one służą, są stałe. Wsparcie socjalne dla najuboższych, integracja rodzin i społeczności lokalnych, aktywny wypoczynek oraz ekologia, w każdej płaszczyźnie ­ od blisko 200 lat ­ ogrody działkowe służyły mieszkańcom miast. Również dzisiaj, wbrew twierdzeniom niektórych środowisk, zwłaszcza tych postrzegających rzeczywistość wyłącznie przez pryzmat zysku ekonomicznego, idea ogrodów działkowych nie jest żadnym reliktem przeszłości. Dowodów na to dostarczają doświadczenia nie tylko z Polski, ale również z Europy Zachodniej, do której wzorców tak chętnie odwołują się przedstawiciele środowisk atakujących ogrody działkowe w polskich miastach. Coraz liczniejsza grupa przedstawicieli młodego pokolenia przejmujących działki w ogrodach jest najlepszym dowodem na to, że dla setek tysięcy Polaków rodzinne ogrody działkowe nadal stanowią niezwykle atrakcyjną ofertę, na którą występuje zapotrzebowanie.

Oczywiście, aby odpowiedzieć na to społeczne oczekiwanie, ogrody muszą się zmieniać. Poprawa ich zagospodarowania i infrastruktury, rozwój programów na rzecz jak najszerszej rzeszy członków społeczności lokalnych, czy wreszcie upowszechnienie upraw ekologicznych na działkach, to zadania stojące przed naszym ruchem. Jednak nie wszystko zależy wyłącznie od nas. Konieczna jest ewolucja nastawienia do ogrodów ze strony niektórych przedstawicieli władz publicznych. Zachowanie stabilnej pozycji prawnej działkowców i ogrodów, dostrzeżenie w samorządzie działkowców partnera społecznego pomocnego w zaspokajaniu socjalnych potrzeb olbrzymiej części obywateli oraz wypracowanie nowych mechanizmów wsparcia ogrodnictwa działkowego­ wszystko to niewątpliwie przyczyniłoby się do lepszego wykorzystania potencjału ogrodnictwa działkowego, a co z tym idzie, do jego dalszego rozwoju, tak jak to ma miejsce w innych krajach europejskich.

Dlatego też II Kongresu Polskiego Związku Działkowców zwraca się do wszystkich ugrupowań i środowisk politycznych o wsparcie naszego Związku w działaniach, które służą ochronie i rozwojowi rodzinnych ogrodów działkowych w Polsce. Przykład innych państw wskazuje, że rozwój kraju nie polega wyłącznie na wzroście produkcji i zysków. Prawdziwe wyzwania, jakie stoją przed naszym społeczeństwem, to: poprawa warunków życia, wsparcie instytucji rodziny, ekologia, a także integracja społeczna oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu. We wszystkich tych obszarach rodzinne ogrody działkowe mają wiele do zaoferowania i dlatego powinny stanowić nieodłączny element przyszłości. Aby to nastąpiło, konieczne jest tworzenie przez władze publiczne odpowiednich warunków dla ich funkcjonowania, w szczególności zachowanie stabilnej pozycji prawnej działkowców i ogrodów zagwarantowanej w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych.



II KONGRES

POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW



Warszawa, 22 września 2011 r.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Nie 10:11, 25 Wrz 2011    Temat postu:

Obradował II Kongres PZD



W dniu 22 września 2011r. w Hali Torwar w Warszawie odbył się II Kongres Polskiego Związku Działkowców.

Zgodnie ze Statutem PZD gremium to jest zwoływane dla oceny sytuacji i wyrażenia stanowiska środowiska działkowców w sprawach szczególnie istotnych dla ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce. Przesłanką, która zadecydowała o zwołaniu II Kongresu było zagrożenie dla praw działkowców oraz istnienia ogrodów działkowych w Polsce, wynikające z zaskarżenia przez I Prezesa Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego całej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

W Kongresie udział wzięło prawie 4000 działkowców reprezentujących ogrody z wszystkich regionów Polsk. Gośćmi Kongresu byli przedstawiciele władz państwowych, w tym reprezentujący Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Minister Olgierd Dziekoński oraz Wicepremier Rządu RP Waldemar Pawlak; partii politycznych, w tym Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski, Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej poseł Andrzej Czerwiński oraz Przewodniczący Unii Pracy Witkowski, a także liczni parlamentarzyści i przedstawiciele samorządów lokalnych, związków zawodowych i organizacji pozarządowych. Na zaproszenie władz PZD udział w Kongresie wzięli również przedstawiciele europejskiej organizacji działkowców, tj. Międzynarodowego Biura Ogrodów Działkowych i Rodzinnych z siedzibą w Luksemburgu, a także reprezentanci narodowych związków działkowców z Anglii, Czech, Niemiec, Słowacji i Szwecji.

Otwarcia Kongresu dokonał Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. Po przywitaniu uczestników oraz przybyłych gości odbyła się uroczysta gala sztandarowa. Następnie odśpiewano Hymn RP i „Zieloną Rzeczpospolitą” – oficjalny Hymn PZD.

Po oficjalnym rozpoczęciu Kongresu i przyjęciu regulaminu obrad wybrano dwoje przewodniczących Kongresu: Wincentego Kulika oraz Izabelę Ożegalską oraz powołano pozostałych 10 członków prezydium Kongresu. Wyłoniono również 37-osobową Komisję Stanowisk i Wniosków, na której czele stanęła Barbara Korolczuk.

Kolejnym punktem obrad był referat Prezesa Eugeniusza Kondrackiego, w którym odniósł się do najważniejszych zagadnień związanych z funkcjonowaniem ogrodnictwa działkowego w Polsce, w tym: znaczenia ustawy o ROD dla bezpieczeństwa prawnego działkowców i ogrodów, zagrożeń i wyzwań jakie stoją przed nimi obecnie i w przyszłości oraz znaczenia posiadania przez działkowców ogólnopolskiego samorządu i integracji ich środowiska. Istotny fragment referatu poświęcony był również wadze, jaką społeczność działkowców przywiązuje do wyników wyborów parlamentarnych. Zaskarżenie całej ustawy o ROD oraz stanowisko Marszałka Sejmu przesłane w tej sprawie do Trybunału, wskazuje bowiem, iż w przyszłym Parlamencie niektóre środowiska polityczne mogą podjąć próby znacznego ograniczenia, czy wręcz pozbawiania działkowców ich dotychczasowych praw. Tematy poruszone w referacie Prezesa PZD otwierającym dyskusję oraz zaprezentowane w nim poglądy, spotkały się z dużym uznaniem i akceptacją Kongresu, czego potwierdzeniem były wielokrotne oklaski, jakimi przerywano wystąpienie.

Po referacie Przewodniczący Kongresu udzielił głosu zaproszonym gościom i uczestnikom. Jaki pierwszy wystąpił przedstawiciel Prezydenta RP Minister Olgierd Dziekoński, który odczytał list do Kongresu skierowany przez Prezydenta RP.

Kolejnym występującym był Wicepremier Waldemar Pawlak, który zaprezentował się nie tylko, jako przedstawiciel Rządu ale i lider PSL. Stąd też odwołując się do udziału parlamentarzystów swego ugrupowania w uchwalaniu w 2005r. ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych zadeklarował, iż w przyszłym Parlamencie działkowcy mogą liczyć na PSL, które nadal popiera ustawę i rozwiązania w niej zawarte. Szczególne uznanie wyraził także dla samoorganizacji całego środowiska działkowców w ramach PZD, która umożliwia działkowcom skuteczną walkę o swe prawa i zachowanie ogrodów.

W takim samym duchu, pełnym uznania i poparcia dla działkowców, ogrodów, ustawy o ROD i Związku, było utrzymane wystąpienie lidera SLD – Grzegorza Napieralskiego. Zaakcentował wieloletnią tradycję swego ugrupowania we wspieraniu działkowców i ich Związku w walce o zachowanie ogrodów w krajobrazie polskich miast. Ponadto potwierdził, że SLD, jako współautor ustawy o ROD, będzie dążył w przyszłym Parlamencie do zachowania jej zapisów w niezmienionym kształcie.

W dalszej części Kongresu głos z trybuny kongresowej zabrali również m.in. poseł Czerwiński reprezentujący klub PO, Minister Eugeniusz Grzeszczuk, Przewodniczący UP Waldemar Witkowski, przedstawiciel Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz posłanki i posłowie.

W przerwie Kongresu odbyła się konferencja prasowa, na której przed liczną grupa dziennikarzy wystąpili: reprezentujący PZD Prezes Eugeniusz Kondracki, Przewodniczący Kongresu Izabela Ożegalska i Wincenty Kulik, a także Wicepremier Waldemar Pawlak, Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski i Przewodniczący UP Waldemar Witkowski. Przebieg konferencji, potwierdził poparcie dla obrony ustawy o ROD ze strony PSL, SLD i UP. Ponadto wskazał, iż problem bezpieczeństwa prawnego działkowców i ich ogrodów, jest zagadnieniem, które ma rzeczywiste znaczenie społeczne i jako takie zasługuje na większą uwagę w trakcie kampanii wyborczej. Niestety, zbyt rzadko daje ona bowiem odpowiedzi na pytania o problemy mające rzeczywiste znaczeni dla obywateli.

Równie ważna, jak wystąpienia i deklaracje polityków, były głosy działkowców, które padły podczas Kongresu. W ożywionej dyskusji wszyscy mówcy, zarówno reprezentujący działkowców z poszczególnych regionów Polski, jak i goście zagraniczni, wskazywali na znaczenie społeczne ogrodów działkowych, tak dziś jak i w przyszłości. Podkreślano także znaczenie, jakie dla realizacji funkcji ogrodów, mają dobre rozwiązania prawne, których przykładem jest ustawa o ROD. Odwoływano się również do znaczenia integracji działkowców w ogólnokrajowej organizacji oraz solidarności całego środowiska w Europie. Optymizmem napawało zwłaszcza wystąpienie Alana Rees’a - Prezesa angielskiej organizacji działkowców, który odwołał się do własnych doświadczeń w obronie praw działkowców i istnienia ogrodów. W Anglii również próbowano zmienić ustawę i ograniczyć prawa działkowców w niej zawarte. Jednak dzięki zorganizowanej przez angielski Związek ogólnokrajowej kampanii informacyjnej oraz masowym protestom kierowanym przez działkowców do parlamentarzystów, udało się obronić ustawę i zawarte w niej rozwiązania. Na uwagę zasługuje również głos działkowiczki z Częstochowy Pani Henryki Hajduś, która po emocjonalnym wystąpieniu, w którym wezwała do walki o ustawę i ogrody, otrzymała burzę oklasków od całej sali. Z uwagi na ograniczony czas i znaczną liczbę chętnych do wystąpienia, liczni uczestnicy Kongresu zmuszeni byli ograniczyć się do złożenia swych głosów do protokołu.

Kolejnym punktem obrad było głosowanie nad projektami dokumentów kongresowych przedstawionymi przez Komisję Stanowisk i Wniosków. W głosowaniu prowadzonym przez Przewodniczącą Izabelę Ożegalską, każdy z 10 dokumentów zaprezentowanych przez Przewodniczącą Komisji Barbarę Korolczuk, został przyjęty przez uczestników Kongresu jednomyślnie. Są to:

Stanowisko w sprawie sytuacji PZD i ruchu ogrodnictwa działkowego wobec wniosku I Prezesa Sądu Najwyższego złożonego do Trybunału Konstytucyjnego

Apel w sprawie wyborów parlamentarnych

Stanowisko w sprawie wyborów parlamentarnych

Stanowisko w sprawie znaczenia ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych dla przyszłości ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce

Stanowisko w sprawie 30-lecia Polskiego Związku Działkowców

Stanowisko w sprawie integracji środowiska polskich działkowców i jedności ruchu ogrodnictwa działkowego.

Stanowisko w sprawie współpracy Polskiego Związku Działkowców z samorządami lokalnymi

Przesłanie II Kongresu PZD do Narodowych Związków Działkowców

Stanowisko w sprawie współpracy z Ministerstwem Infrastruktury

Stanowisko II w sprawie przyszłości ruchu działkowego w Polsce

Na zakończenie Kongresu głos zabrał Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, który podziękował wszystkim zebranym za uczestnictwo w Kongresie. Prezes stwierdził, iż wszyscy dyskutanci ze Związku uznają, że ustawa jest dobra i sprawdza się w ogrodach. Wyraził też przekonanie, iż prowadzona obecnie przez działkowców walka w obronie swych praw i ogrodów, tak jak dotychczasowe zmagania, zakończy się ich zwycięstwem. Jednocześnie wyraził nadzieję że będzie to walka ostatnia, po której działkowcy i ich Związek będą mogli się skupić wyłącznie na swych działkach i ogrodach, tak aby były one jeszcze piękniejsze i jeszcze lepiej służyły społeczeństwu.

Kongres, który rozpoczął się o godzinie 10:00, zakończył się po godzinie 18.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Sob 7:19, 08 Paź 2011    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Drzewka kongresowe


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Janusz




Dołączył: 25 Mar 2009
Posty: 2873
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 55 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: śląsk

PostWysłany: Sob 16:38, 08 Paź 2011    Temat postu:

Aby były to drzewka szczęścia. Pozdrawiam działkowców, trzymajmy kciuki.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Zarządzenia PZD Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
 
 
Regulamin