oczkowodne.cba.pl |
Wysłany: Pon 17:57, 23 Maj 2011 Temat postu: Encyklopedia roslin wodnych |
|
Azolla karolińska (Azolla caroliniana)
Opis: Drobna paproć, swobodnie pływająca na powierzchni wody. Często bywa przypadkowo przenoszona wraz z innymi roślinami pływającymi. Liście karbowane, pofałdowane, zachodzące na siebie. U młodych roślin są jasnozielone, potem przebarwiają się na czerwono-brązowo. Łodyżki, na których osadzone są liście, są bardzo kruche i niemal niewidoczne. Od spodu można zaobserwować długie, niepierzaste korzenie. Polecana do małych oczek wodnych, gdzie łatwo można kontrolować jej rozrost. Często stosowana też w akwariach.
Wymagania: Stanowiska słoneczne do półcienistych. Woda stojąca, miękka. Na zimę przenosimy do jasnych pomieszczeń z temp. 10 do 15°C. Trzymamy w kuwetach z błotnym podłożem, nakrytych szybą.
Rozmnażanie: Przez podział wyrośniętych okazów.
Choroby i szkodniki: Raczej nie sprawia problemów, jednak zimowanie często się nie udaje.
Grzybieńczyk wodny (Nymphoides peltata)
Opis: Bylina kłączowa o pływających liściach, podobnych do liści lilii wodnych. W Polsce w środowisku naturalnym występuje rzadko i jest pod ochroną. Liście zaokrąglone, sercowate, barwy zielonej. Kwiaty o pięciu żółtych płatkach, osadzone na długich szypułkach wystają nad wodę. Pojawiają się przez całe lato. W mule dennym roślina zakorzenia się za pomocą długiego, rozgałęzionego kłącza. Nadają się zarówno do większych stawków jak i niewielkich oczek wodnych, zbyt małych na posadzenie większych roślin o pływających liściach.
Wymagania: Stanowisko słoneczne do lekko ocienionego. Wody stojące, o głębokości 20 do 50 cm. Sadzimy w żyznym, mulistym, najlepiej ilasto-gliniastym podłożu. Przed zimą usuwamy obumierające liście, a zimą dbamy aby lód nie zmroził kłączy.
Rozmnażanie: Wiosną przez podział kłącza.
Choroby i szkodniki: Mogą pojawiać się mszyce, które trzeba usuwać. |
|