Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna
 
Rejestracja
 
Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
 
Encyklopedia roslin wodnych

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Oczka wodne i stawy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
oczkowodne.cba.pl




Dołączył: 18 Maj 2011
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 17:57, 23 Maj 2011    Temat postu: Encyklopedia roslin wodnych

Azolla karolińska (Azolla caroliniana)
Opis: Drobna paproć, swobodnie pływająca na powierzchni wody. Często bywa przypadkowo przenoszona wraz z innymi roślinami pływającymi. Liście karbowane, pofałdowane, zachodzące na siebie. U młodych roślin są jasnozielone, potem przebarwiają się na czerwono-brązowo. Łodyżki, na których osadzone są liście, są bardzo kruche i niemal niewidoczne. Od spodu można zaobserwować długie, niepierzaste korzenie. Polecana do małych oczek wodnych, gdzie łatwo można kontrolować jej rozrost. Często stosowana też w akwariach.
Wymagania: Stanowiska słoneczne do półcienistych. Woda stojąca, miękka. Na zimę przenosimy do jasnych pomieszczeń z temp. 10 do 15°C. Trzymamy w kuwetach z błotnym podłożem, nakrytych szybą.
Rozmnażanie: Przez podział wyrośniętych okazów.
Choroby i szkodniki: Raczej nie sprawia problemów, jednak zimowanie często się nie udaje.

Grzybieńczyk wodny (Nymphoides peltata)
Opis: Bylina kłączowa o pływających liściach, podobnych do liści lilii wodnych. W Polsce w środowisku naturalnym występuje rzadko i jest pod ochroną. Liście zaokrąglone, sercowate, barwy zielonej. Kwiaty o pięciu żółtych płatkach, osadzone na długich szypułkach wystają nad wodę. Pojawiają się przez całe lato. W mule dennym roślina zakorzenia się za pomocą długiego, rozgałęzionego kłącza. Nadają się zarówno do większych stawków jak i niewielkich oczek wodnych, zbyt małych na posadzenie większych roślin o pływających liściach.
Wymagania: Stanowisko słoneczne do lekko ocienionego. Wody stojące, o głębokości 20 do 50 cm. Sadzimy w żyznym, mulistym, najlepiej ilasto-gliniastym podłożu. Przed zimą usuwamy obumierające liście, a zimą dbamy aby lód nie zmroził kłączy.
Rozmnażanie: Wiosną przez podział kłącza.
Choroby i szkodniki: Mogą pojawiać się mszyce, które trzeba usuwać.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Oczka wodne i stawy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
 
 
Regulamin