Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Maria
Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 945
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 26 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Białystok
|
Wysłany: Czw 15:09, 21 Paź 2010 Temat postu: Doniczkowe eksperymenty |
|
|
Dziewczyny i Chłopcy - nadchodzi bardzo długa zima i żeby jakoś przetrwać to proponuję zabawę a więc kupujemy figę, granata, kiwi i siejemy, najlepiej jednego dnia i zobaczymy, co z tego wyrośnie.
Ubiegłej jesieni wsadziłam do doniczki z sundavillą dwa ziarenka granatu i wyrosły bardzo ładne sadzoneczki ale zaatakowały mi te roślinki ziemiórki, dzisiaj wymieniłam ziemię, opłukałam korzenie i może uratuję je bo zaczęły gubić liście.
Jeżeli podoba się Wam moja propozycja to czekam na ochotników
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Maria
Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 945
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 26 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Białystok
|
Wysłany: Wto 9:05, 14 Cze 2011 Temat postu: |
|
|
Jesienią posiałam figi, granaty i kiwi ale kiwi nie wzeszły
Granaty
Figi
Figi przezimuję w domu i na przyszły rok wysadzę do gruntu a granaty bardzo szybko wchodzą w owocowanie i można mieć owoce, najpiękniejsze są kwiaty
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
admin2
Administrator
Dołączył: 24 Maj 2008
Posty: 4265
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 35 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 10:24, 13 Mar 2014 Temat postu: |
|
|
Są oczywiście wyjątki od w/w zasad. Przede wszystkim w marcu nie przesadzamy roślin, które w tym okresie kwitną. Odmiennie traktujemy też kaktusy i sukulenty (więcej o przesadzaniu kaktusów jest na końcu tekstu) oraz storczyki. Przesadzanie storczyków wykonuje się dość rzadko, gdyż rośliny te źle znoszą ten zabieg.
Do jakiej doniczki przesadzać
Rośliny przesadzamy do doniczek tylko trochę większych od dotychczasowych. Średnica nowej donicy powinna być większa o około 2 do 4 centymetry. Zastosowanie zbyt dużych donic wielu roślinom nie służy (część z nich wydatkuje wówczas swe siły na rozrost bryły korzeniowej, zamiast koncentrować się na rozwoju pędów, ulistnienia czy pięknych kwiatów).
Każda donica powinna mieć na dnie otwory, dzięki którym nadmiar wody wypłynie na podstawkę. Brak otworów odpływowych może powodować zaleganie wody na dnie donicy (ciężko to sprawdzić, bo może tak się dziać nawet gdy wierzchnia warstwa gleby wydaje się być przeschnięta). Zalegająca na dnie donicy woda u większości roślin spowoduje gnicie korzeni.
Wiele osób zadaje sobie pytanie - lepiej sadzić do donic ceramicznych czy z tworzywa sztucznego? Każde z nich mają swoje zalety i wady. Donice ceramiczne wyglądają bardziej naturalnie (szczególnie w glinianych donicach dobrze prezentują się kaktusy i sukulenty), są cięższe od plastykowych (roślina stoi bardziej stabilnie) ale też niestety są znacznie droższe. Z kolei donice plastykowe to oszczędność i wygoda. Łatwiej jest też utrzymać je w czystości. Choć wybór różnych rozmiarów, kolorów i kształtów jest znakomity, nie każdemu jednak się podobają.
Ciekawego argumentu na rzecz przesadzania roślin doniczkowych do donic plastykowych dostarczył prof. Zbigniew Pindel, pisząc w Działkowcu (Nr 3/2009), że "rośliny lepiej rosną w doniczkach o nieprzepuszczalnych ścianach, bo temperatura ziemi jest w nich o 1 - 2°C wyższa niż w glinianych." Z nieprzepuszczalnych plastykowych donic też wolniej odparowuje woda, dzięki czemu rośliny w nich rosnące można podlewać nieco rzadziej, niż rośliny rosnące w donicach ceramicznych. A zatem wybór donic plastikowych nie musi oznaczać wcale, że jedynie idziemy na łatwiznę. Po prostu kierujemy się dobrem rośliny.
przesadzanie roślin doniczkowych
Przesadzanie roślin doniczkowych - wybór doniczki
Na koniec rozważań o doniczkach, warto jeszcze wspomnieć, że niektóre rośliny łatwiej jest uprawiać w pojemnikach przezroczystych. Właśnie dlatego w takich doniczkach są sprzedawane storczyki, np. Phalaenopsis. Przezroczysta doniczka pozwala obserwować stan i zabarwienie korzeni (gdy korzenie zmieniają barwę na szarą, trzeba roślinę podlać).
Ziemia dla roślin doniczkowych
W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach jest szeroki wybór podłoży przeznaczonych do przesadzania roślin doniczkowych z różnych grup (np. ziemia dla palm, dla paproci, dla storczyków). Takie wyspecjalizowane ziemie są jednak z reguły droższe od ziemi uniwersalnej. Czy warto zatem za nie dopłacać? Tym bardziej, że hodowcy przecież większość roślin uprawiają po prostu w torfie ogrodniczym!
Otóż torf sprawdza się, o ile dokładnie przestrzegamy zasad uprawy, podlewania, nawożenia, oraz utrzymujemy odpowiednie warunki klimatyczne (wilgotność powietrza, temperatura). Rośliny, które doskonale rosną w torfie gdy są uprawiane w szklarniach, nie koniecznie poradzą sobie również w naszych mieszkaniach. Wybór mieszanki specjalnie skomponowanej dla naszych roślin, da nam większe szanse, że roślina sobie poradzi, nawet jeśli zdarzy nam się ją nieco zaniedbać.
Pamiętajmy też, że niektóre rośliny, jak np. storczyki, potrzebują specjalnie przygotowanego podłoża. Jeżeli nie wiemy jak je uzyskać samodzielnie, zdecydowanie trzeba wybrać gotową mieszankę dla naszych roślin.
Dla większości roślin wystarczy jednak zwykła ziemia uniwersalna. Powinna być przepuszczalna i lekko kwaśna. Aby sprawdzić, czy ziemia jest wystarczająco przepuszczalna, warto przeprowadzić mały eksperyment. Napełnijmy doniczkę ziemią i obficie podlejmy. W zasadzie natychmiast woda powinna przesiąknąć i wypłynąć od spodu donicy. Jeżeli tak się nie dzieje, warto glebę wymieszać z niewielką ilością piasku, drobnego żwiru lub z perlitem.
Kupując ziemię, warto wybrać towar znanego producenta. Da to większe szanse, że ziemia będzie dobrej jakości i nie przeniesiemy z glebą chorób czy szkodników.
Podczas przesadzania roślin lubiących dużo wilgoci warto też pomyśleć o zapewnieniu sobie dodatkowego zabezpieczenia i wymieszać ziemię z HydroŻelem. HydroŻel podczas podlewania wchłania nadmiar wody (która normalnie spłynęła by na podstawkę lub wyparowała) i oddaje ją roślinie gdy ziemia w doniczce przeschnie. Dzięki temu możemy wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi podlewaniami (przyda się gdy będziemy chcieli wyjechać na wakacje) oraz zaoszczędzić znaczne ilości wody zużywanej do podlewania. Przede wszystkim jednak HydroŻel, zapewniając ciągły dostęp wilgoci w doniczce, sprawia że rośliny bujnie się rozrastają i pięknie kwitną.
Dodatki do podłoży ogrodniczych
Od dobrego podłoża oczekuje się, że będzie ono przepuszczalne, przy jednoczesnej zdolności do zatrzymywania wody i składników pokarmowych. Powinno także być wolne od patogenów i szkodników. Aby uzyskać podłoża spełniające te wszystkie wymagania, dodaje się do nich składniki poprawiające ich właściwości. Przedstawiamy najpopularniejsze dodatki do podłoży ogrodniczych. Więcej...
Jak wykonać przesadzanie roślin doniczkowych
Przesadzanie roślin doniczkowych wymaga pewnego przygotowania. Otóż na kilka godzin przed przesadzaniem rośliny warto obficie podlać. Dzięki temu będzie łatwiej wyjąć roślinę ze starej donicy, a nawodnione korzenie lepiej zniosą stres związany z przesadzeniem.
Małe rośliny w celu wyjęcia z donicy obracamy do góry dnem donicy i przytrzymujemy wysuwającą się bryłę korzeniową. Jeśli roślina nie chce się wysunąć lekko donicę ostukujemy.
Większe rośliny mogą wymagać aby najpierw wewnętrzną ścianę donicy obwieść długim nożem (oddzielić bryłę korzeniową od ścian donicy). Potem w pozycji pionowej roślinę wysuwamy do góry.
Gdy roślinę wyjmiemy z donicy, trzeba zobaczyć w jakim stanie są jej korzenie. Zbite, poskręcane korzenie trzeba lekko poluzować. Jeżeli długie, cienkie korzenie są uschnięte, lub nadgniłe, trzeba je przyciąć. Ale uwaga - nie wolno tego robić z korzeniami grubymi, mięsistymi (np. u palm). Takie korzenie wymagają bardzo ostrożnego traktowania.
Zanim roślinę umieścimy w nowej donicy, trzeba na dnie pojemnika nasypać cienką warstwę drenażu (np. gruby żwir lub keramzyt). Następnie sypiemy cieniutką warstwę ziemi, umieszczamy w donicy bryłę korzeniową i dopełniamy ziemię do pełna donicy. Na koniec glebę lekko ubijamy (ostukujemy donicę po bokach lub dociskamy glebę dłońmi) i obficie podlewamy. Świeża ziemia jest z reguły zasobna w składniki pokarmowe, więc pierwsze nawożenie będzie konieczne dopiero za około miesiąc.
Uwaga - w czasie przesadzania wiele roślin wymaga również przycięcia pędów. Dobrze jest to zrobić u roślin o pędach zdrewniałych (hibiskusy, oleandry, figowce). Warto też przyciąć pędy roślin łatwo się rozgałęziających, takich jak fuksja, trzykrotka, bluszcz doniczkowy czy poinsecja. Dzięki temu lepiej się rozkrzewią. Przycięcie pędów jest też wskazane gdy mocno skróciliśmy korzenie roślin (zachowanie proporcji pomiędzy korzeniami a częścią nadziemną rośliny).
Przesadzanie kaktusów
Jak już wcześniej wspomniałem, trochę inaczej postępujemy przy przesadzaniu kaktusów. Wymagają przesadzenia nie częściej jak co 2-3 lata. Najlepiej przesadzać je na przełomie stycznia i lutego, ponieważ w marcu już część z nich kwitnie. Kaktusy przed przesadzaniem na pewien czas przestajemy podlewać, żeby bryła korzeniowa dobrze obeschła. Wyjmujemy bardzo ostrożnie z doniczki i oglądamy system korzeniowy. Podczas tych oględzin usuwamy uszkodzone i zbyt długie korzenie. Jeśli korzenie były w nienagannym stanie, możemy przesadzić do nowej doniczki. Jeśli jednak usuwaliśmy jakieś korzenie, dobrze jest roślinę zostawić do zaschnięcia ran i dopiero sadzić w nowe podłoże. Bezpośrednio po przesadzaniu roślin nie podlewamy. Podlewanie przesadzonych kaktusów rozpoczynamy dopiero po ok 14 dniach.
Podczas przesadzania kaktusów uważajmy aby się nie poranić od ich kolców. Można je obejmować poprzez opaskę wykonaną np. z gazety lub założyć grube rękawice. Są też specjalne drewniane szczypce do przesadzania kaktusów.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
admin1
Administrator
Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 171 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Śląsk
|
Wysłany: Pon 8:13, 02 Lut 2015 Temat postu: |
|
|
Pelargonie to jedne z najpopularniejszych roślin uprawianych w skrzynkach na balkonach i tarasach. Obsypane kwiatami, stanowią ozdobę przez całe lato, aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Aby pięknie kwitły i zdrowo rosły, warto co roku sadzić do skrzynek świeże sadzonki pelargonii. Zobacz jak zrobić sadzonki pelargonii, kiedy jest najlepszy termin na sadzonkowanie pelargonii oraz co jest do tego potrzebne.
Jak zrobić sadzonki pelargonii - kiedy je pobierać, jak sadzić i jak pielęgnować
Dlaczego warto zrobić sadzonki pelargonii
Pelargonie wspaniale kwitną posadzone w skrzynkach na balkonach i tarasach, jak również na ogrodowych rabatach. Choć można je przechować przez zimę do następnego roku, to jednak najobficiej kwitną pelargonie z nowych sadzonek. Dlatego zazwyczaj co roku kupuje się na wiosnę nowe rośliny. Te jednak bywają dość drogie. Warto zatem samemu zrobić sadzonki pelargonii, tym bardziej że jest to dość łatwe, a sadzonki szybko się ukorzeniają. Pelargonie rozmnażane wegetatywnie z sadzonek w 100% powtarzają cechy rośliny matecznej (co często nie udaje się przy rozmnażaniu z nasion). Rośliny z samodzielnie uzyskanych sadzonek na pewno dostarczą nam też więcej satysfakcji niż te kupne.
Kiedy pobierać sadzonki pelargonii
Sadzonki pelargonii można pobierać pod koniec lata, od sierpnia do września. Jest to najlepszy okres na pozyskanie sadzonek pelargonii, gdyż wówczas możemy przyjrzeć się roślinom i pełni rozkwitu i pobrać sadzonki z najdorodniejszych egzemplarzy. Jeżeli nie pobraliśmy sadzonek pelargonii w tym terminie, możemy nasze rośliny przezimować w jasnym pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem i pobrać z nich sadzonki w okresie od lutego do marca.
Jak pobierać sadzonki pelargonii
W celu rozmnożenia pelargonii pobiera się sadzonki zielne wierzchołkowe. Pędy na sadzonki pelargonii pobieramy z roślin zdrowych, dobrze kwitnących, najdorodniejszych. Należy zrobić to w dzień bezdeszczowy, tak aby pędy i liście ścinane na sadzonki nie były mokre.
Uwaga! Rośliny mateczne, na około miesiąc wcześniej przed terminem pobierania sadzonek, warto lekko przyciąć. Dzięki temu mocniej się rozkrzewią i dostarczą więcej pędów nadających się na sadzonki.
Na sadzonki pelargonii ścina się wierzchołki pędów o długości 5 - 10 cm. Używamy do tego, uprzednio zdezynfekowanego, ostrego noża lub sekatora, tak aby nie miażdżyć pędów - miejsce cięcia powinno być proste, równe i nieposzarpane. Następnie z odciętych fragmentów pędów usuwa się pędy i pąki kwiatowe, a także dolne liście i przylistki. Każda sadzonka powinna mieć zaledwie 2-3 liście. Zbyt duża liczba liści zwiększa transpirację wody i może powodować uschnięcie sadzonki, zanim ta się ukorzeni. Tak przygotowane pędy na sadzonki pelargonii warto zostawić kilka minut na powietrzu, aby rany przeschły.
Jak sadzić sadzonki pelargonii
Sadzonki pelargonii sadzimy do niewielkich doniczek plastikowych (można wykorzystać pojemniki po jogurtach, z wykonanymi w dnie otworami odpływowymi), wypełnionych lekkim podłożem, np. mieszanką odkwaszonego torfu ogrodniczego i piasku w stosunku 1:1. Można też kupić zmiemię do wysiewu nasion. Podłoże powinno mieć pH od około 6,5 do 7,0. Przed sadzeniem dolny koniec sadzonki warto zanurzyć w ukorzeniaczu, co wspomaga proces tworzenia korzeni. Pamiętajmy aby użyć ukorzeniacz do sadzonek zielnych (niezdrewniałych). Po umieszczeniu sadzonek w ziemi, rośliny lekko podlewamy, pamiętając że wodę należy dostarczyć bezpośrednio do ziemi, nie polewając roślin.
Ukorzeniacz - pomocnik w produkcji sadzonek
Ukorzeniacze to preparaty ułatwiające ukorzenianie się sadzonek. Zastosowanie odpowiedniego ukorzeniacza pozwala zwiększyć odsetek ukorzenionych sadzonek, poprawić jakość systemu korzeniowego oraz wzrost sadzonek po ukorzenieniu. Poszczególne rodzaje ukorzeniaczy różnią się jednak składem i przeznaczeniem. Który zatem ukorzeniacz wybrać? Jaki jest najlepszy? Oto, co się kryje w różnych ukorzeniaczach. Więcej...
Jak pielęgnować sadzonki pelargonii
Doniczki z sadzonkami pelargonii ustawiamy w miejscu ciepłym i lekko ocienionym oraz dbamy aby ziemia w doniczkach była cały czas lekko wilgotna (podlewamy często ale niezbyt obficie). Aby nasze sadzonki pelargonii nie zwiędły przykrywamy je przezroczystą folią. To zapewni utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza, potrzebnej do czasu ukorzenienia się sadzonek. Praktyczne jest powbijanie w ziemię patyczków (np. patyczków od szaszłyków), które będą podtrzymywać folię aby nie leżała bezpośrednio na sadzonkach. Co kilka dni folię rozchylamy aby wnętrze przewietrzyć. Zalecana temperatura dla sadzonek pelargonii wynosi 16-20°C.
Tak przygotowane sadzonki pelargonii powinny się ukorzenić w ciągu 2-3 tygodni. Gdy zaczną się rozrastać, będziemy pewni, że wszystko poszło dobrze i sadzonki są ukorzenione. Wówczas można już usunąć okrycie z folii. Gdy na sadzonkach pelargonii zaczną pojawiać się nowe pędy, warto uszczykiwać im czubki, dzięki czemu będą się lepiej rozkrzewiać.
Jeżeli sadzonki pelargonii przygotowaliśmy pod koniec lata, przed nadejściem zimy będą już dobrze ukorzenione i rozrośnięte. Zimujemy je w widnym pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem (temp. powyżej 5°C), tak samo jak zimuje się starsze pelargonie. Egzemplarze zaatakowane przez choroby (np. z plamami na liściach lub więdnące), należy na bieżąco usuwać, aby choroba nie rozprzestrzeniała się na inne, zdrowe jeszcze rośliny.
Wiosną, gdy minie ryzyko przymrozków, a więc od drugiej połowy maja, sadzonki pelargonii można wysadzać na zewnątrz do skrzynek na balkonach i tarasach lub do ogrodu. Pamiętajmy aby wcześniej je zahartować, czyli stopniowo przyzwyczajać do warunków panujących na dworze (wietrzenie pomieszczenia przechowalniczego, stopniowe wystawianie w czasie dnia na zewnątrz).
Tak przygotowane sadzonki pelargonii będą wspaniale kwitnąć od początku lata, aż do późnej jesieni.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
JolkaM
Dołączył: 07 Wrz 2016
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Konin
|
Wysłany: Śro 17:58, 14 Wrz 2016 Temat postu: |
|
|
Ja w tym roku na balkonie zasiałam pierwsze kwiatki w moim życiu. Co prawda, to tylko maciejka, ale ładnie pachnie.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
|