Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
admin1
Administrator
Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 171 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Śląsk
|
Wysłany: Sob 7:04, 24 Sty 2015 Temat postu: Poradnik ogrodniczy |
|
|
Nawet w środku zimy możemy mieć świeży szczypiorek z własnej uprawy, doskonały dodatek do kanapek, jajek czy twarogu. Aby go uzyskać prowadzi się pędzenie cebuli na szczypior. Zobacz jak pędzić cebulę na szczypior, gdzie najlepiej ustawić doniczki z pędzoną cebulą oraz jaka cebula jest najlepsza do pędzenia na szczypior. Pokazujemy też niecodzienny sposób, dzięki któremu na jednym parapecie zmieścisz kilkadziesiąt cebul ze szczypiorem!
Pędzenie cebuli na szczypior
Pędzenie cebuli na szczypior
Fot. goskamaja, forum.PoradnikOgrodniczy.pl
Kiedy można pędzić cebulę na szczypior?
Cebulę na szczypior pędzi się w okresie od późnej jesieni do zimy, gdy brakuje nam świeżych warzyw w naszej diecie. W praktyce jest to najczęściej okres od listopada do lutego. Pędzenie cebuli na szczypior trwa do 3 tygodni. Po ścięciu szczypioru cebule usuwamy, gdyż nie nadają się do ponownego pędzenia. Możemy wówczas posadzić nowe cebule do pędzenia na szczypior.
Jaką cebulę wybrać do pędzenia na szczypior?
Do pędzenia na szczypior nadaje się cebula zdrowa (bez żadnych plamek i uszkodzeń) i dobrze wyrośnięta (co nie znaczy, że musi być bardzo duża). Spośród cebul, które sami uprawialiśmy w gruncie, warto wybrać takie, które mają wagę 30 - 70g i najlepiej z bączastymi szyjkami, gdyż i tak nie nadają się do przechowywania. Niektóre osoby pędzą też na szczypior cebulę dymkę, która daje szczypiorek znacznie delikatniejszy.
Często otrzymuję pytania o to, czy do pędzenia nadaje się cebula kupiona w sklepie spożywczym. No cóż, sam nieraz obserwowałem jak kupiona cebula, zbyt długo przechowywana w lodówce, wypuszcza zielone listki. Odpowiedź jest więc oczywista - tak, nadaje się. Kupując cebulę w sklepie wybierzmy jednak taką, która nie jest uszkodzona, bez plamek i nie przesuszona. Najlepiej jeśli puszcza już zielone listki. Nie gwarantuję jednak sukcesu. Nigdy nie wiemy jak przechowywane było warzywo i jakimi środkami traktowane aby zapobiec porażeniu przez choroby. Nie jest wykluczone, że po wsadzeniu do wilgotnej ziemi, sklepowa cebula szybko pokryje się plamami, ukazując porażenie chorobą grzybową. Taką cebulę trzeba będzie wyrzucić.
Jak sadzić cebulę do pędzenia na szczypior?
Cebulę do pędzenia na szczypior sadzimy w niewysokich doniczkach, w taki sposób aby około 1/2 do 2/3 cebuli znalazło się pod ziemią. Musi ona być na tyle głęboko, aby trzymała się w ziemi nieruchomo. Jeżeli używamy podłużnej skrzyneczki, która dobrze zmieści się na parapecie, kolejne cebule sadzimy co 6 cm. Jeżeli nie mamy doniczki, możemy wykorzystać choćby prostokątny pojemnik z tworzywa sztucznego np. po lodach czy sałatce warzywnej.
Warzywa w doniczkachWarzywa w doniczkach
Warzywa w doniczkach coraz częściej goszczą na naszych balkonach i tarasach. Uprawa warzyw w doniczkach jest o tyle wygodna, iż nie wymaga posiadania ogrodu aby móc cieszyć się swoimi pomidorami czy sałatami. Ten sposób uprawy jest zatem dostępny dla wielu mieszkańców miast. Dowiedz się jakie warzywa można uprawiać w doniczkach, jak sadzić warzywa do doniczek oraz jak pielęgnować warzywa rosnące w doniczkach. Więcej...
Doniczki mogą być wypełnione zwykłą ziemią ogrodową. Dodatkowe nawożenie nie jest konieczne, a nawet niewskazane, gdyż cebula sama w sobie zawiera substancje odżywcze i energię potrzebną do wyrośnięcia szczypioru. Powinniśmy jedynie zapewnić dostęp światła, odpowiednią temperaturę oraz wilgotność ziemi. Pamiętajmy przy tym aby przy podlewaniu zwilżać tylko podłoże i nie lać wody bezpośrednio na cebulę.
Doniczki z cebulą pędzoną na szczypior najlepiej ustawić na okiennym parapecie, gdzie cebula będzie mieć dostatek światła dziennego. Cebula dobrze ukorzenia się w temperaturze nieco ponad 10°C, zaś gdy zacznie wyrastać szczypiorek, warto temperaturę podnieść do co najmniej 20°C. W takiej temperaturze szczypior wyrośnie najdorodniejszy ale w praktyce zazwyczaj w domu cebulę na szczypior pędzi się w takich warunkach, jakie akurat na parapecie okiennym panują.
Pędzenie cebuli na szczypior
Pędzenie cebuli na szczypior w butelce po wodzie
Fot. goskamaja, forum.PoradnikOgrodniczy.pl
Bardzo ciekawym pomysłem jest pędzenie cebuli na szczypior w 5-litrowej butelce po wodzie mineralnej. Aby przygotować taką butelkę najpierw mazakiem wyrysowujemy otwory, rozmieszczając je w miarę równomiernie. Potem nożyczkami wycinamy okrągłe otwory. Ich średnica musi być minimalnie mniejsza niż obwód sadzonych cebul aby te nie powypadały (zazwyczaj otwory powinny mieć średnicę 3-4 cm). Pamiętajmy też aby w dnie butelki zrobić małe dziurki, którymi odpłynie nadmiar wody. Górną część z szyjką butelki obcinamy. Przez ten otwór będziemy do wnętrza wsypywać ziemię, wkładać sadzone cebule, a na końcu posadzimy ostatnią cebulę na samym szczycie.
Butelkę stawiamy na talerzyku lub podstawce, na którą odpłynie nadmiar wody po podlewaniu. Następnie butelkę wypełniamy ziemią do poziomu pierwszych otworów. Cebule do pędzenia na szczypior wkładamy do środka butelki i umieszczamy tak aby szyjki, z których wyrośnie szczypior, wystawały na zewnątrz butelki. Potem zasypujemy cebule ziemią aż do kolejnego piętra otworów. I tak kolejno do samego szczytu butelki. Przy dobrym rozplanowaniu otworów, w jednej butelce może zmieścić się do 30 cebul pędzonych na szczypior.
Jak długo trwa pędzenie cebuli na szczypior?
Wyrośniętego szczypiorku, gotowego do ścięcia, możemy spodziewać się w okresie od kilku dni do 3 tygodni. Tempo pędzenia zależy od panujących warunków i stopnia pobudzenia sadzonej cebuli (jeżeli cebula już wcześniej puszczała listki, to pędzenie może zając jedynie 3-5 dni).
Szczypior najlepiej spożywać od razu po ścięciu. Świeży jest najbardziej aromatyczny i pełen smaku. Możemy z cebuli ścinać go stopniowo przez kilka dni. Drobno posiekany szczypior jest świetnym dodatkiem do kanapek, sałatek, jajek czy twarogu. Nie tylko poprawia smak potraw ale też wzmaga apetyt i dostarcza witamin.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
admin1
Administrator
Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 171 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Śląsk
|
Wysłany: Pon 6:28, 16 Lut 2015 Temat postu: |
|
|
Maść ogrodnicza do zabezpieczania ran na drzewach i krzewach.
Łatwa w użyciu pasta do smarowania ran drzew.
Środek w formie pasty, przeznaczony do zabezpieczania ran na drzewach i krzewach po cięciu,szczepieniu i uszkodzeniu mechanicznym.
Chroni rany przed infekcją patogenów, przez co powoduje szybsze ich gojenie się.
Łatwa do nanoszenia maść ogrodnicza do zabezpieczania ran drzew i krzewów niezależnie od ich gatunku. Preparat tworzy fizyczną barierę chroniącą rany przed czynnikami zewnętrznymi, dzięki czemu przyspiesza zabliźnianie się ran.
Skład:
Neutralne składniki tworzące fizyczną barierę na powierzchni roślin skutecznie chroniącą tkanki roślin przed wnikaniem chorobotwórczych patogenów.
Preparat nie jest środkiem ochrony roślin. Nie zawiera substancji aktywnych, które mogą być niebezpieczne.
Jak stosować:
Preparat przeznaczony do bezpośredniego malowania ran drzew i krzewów. Niezbędny do zabezpieczania ran roślin po ich standardowym cięciu, uszkodzeniach spowodowanych przez wichury, w przypadku pękania kory oraz po wszelkich innych zabiegach pielęgnacyjnych odsłaniających tkanki. Polecany do stosowania w sadach, ogrodach przydomowych i działkowych oraz w innych przestrzeniach spełniających funkcje rekreacyjno - wypoczynkowe, zdrowotne czy estetyczne. Doskonale sprawdza się np. przy zabezpieczaniu ran powstałych przy formowaniu krzewów ozdobnych, czy zabezpieczaniu pędów róż po ich cięciu, co skutecznie wspomaga wybudzanie się roślin do nowego sezonu wegetacyjnego.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
admin1
Administrator
Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 171 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Śląsk
|
Wysłany: Pią 14:18, 19 Cze 2015 Temat postu: |
|
|
Pokrzywa - właściwości, zastosowanie w nawożeniu i ochronie roślin
Pokrzywa zazwyczaj jest kojarzona jako uciążliwy i nieprzyjemnie parzący chwast, którego trzeba się bezwzględnie pozbyć z ogrodu. Tymczasem warto zwrócić uwagę na cenne właściwości pokrzywy i zamiast ją wyrzucać, pozyskać z niej wartościowy nawóz z pokrzywy oraz preparaty do ochrony roślin, takie jak gnojówka z pokrzywy, wywar oraz wyciąg. Co ciekawe, pokrzywa ma też zastosowanie w zielarstwie, kuchni i kosmetyce.
Pokrzywa zwyczajna - młode listki, najlepsze do zbioru i przetwarzania
Pokrzywa - właściwości
Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) bo to właśnie najczęściej spotykany w naszych ogrodach gatunek pokrzywy, faktycznie nie jest rośliną szczególnie reprezentatywną i urodziwą. Jednak na każdej działce znajdują się przecież miejsca, na co dzień niewidoczne dla użytkowników ogrodu, w których moglibyśmy jej pozwolić na swobodny rozwój i rozmnażanie. Z racji na cenne właściwości pokrzywy oraz możliwości jej zastosowania w nawożeniu i ochronie roślin, będzie to z dużą korzyścią dla nas i dla naszego ogrodu.
A co ta roślina zawiera w sobie tak cennego? Otóż znajdziemy w niej mnóstwo witamin (np. A, B2, C, K), soli mineralnych (w dużej ilości potas i azot oraz fosfor, magnez, żelazo, wapń, krzem, mangan, cynk, ) a także chlorofil, karoten, ksantofil, pektyny, enzymy, kwasy organiczne i sole mineralne. Te substancje zawarte w pokrzywie wpływają doskonale na procesy rozwojowe roślin oraz na ich plonowanie i kwitnienie. Tak duża ilość składników pokarmowych i odżywczych, ma również niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i wygląd. Poprawia stan skóry i włosów (również usuwa łupież), obniża ciśnienie oraz poziom cukru we krwi, osłabia potliwość, poprawia pracę wątroby i nerek, a także oczyszcza organizm z toksyn i działa hamująco na krwawienie (zaw. wit. K). Pokrzywa jest też doskonałym zielem na anemię.
Pamiętajmy jednak, że do zbioru na dalsze przetwarzanie najlepiej nadają się młode pokrzywy, które jeszcze nie zaczęły kwitnąć, gdyż zawierają najbardziej skoncentrowaną ilość składników mineralnych i witamin.
Aby nie zmarnować tak cennych właściwości pokrzywy, dobrze jest poznać sposoby na jej skuteczne wykorzystanie. Zacznijmy więc od ogrodu, gdzie zastosowanie pokrzywy może przynieść najwięcej korzyści. Możemy ją bowiem użyć w postaci gnojówki, wyciągu lub wywaru do nawożenia i ochrony naszych roślin ogrodowych.
Gnojówka z pokrzywy
Jak przygotować gnojówkę z pokrzywy?
Z wymienionych preparatów najpopularniejsza jest gnojówka z pokrzywy. Do jej przygotowania potrzebujemy odpowiedniego pojemnika, najlepiej plastikowego wiadra lub beczki (metalowe naczynia nie nadają się do tego celu, gdyż podczas fermentacji mogą zachodzić niekorzystne reakcje chemiczne między roztworem a metalem). Zebraną i pociętą na części pokrzywę umieszczamy w naczyniu, a następnie zalewamy wodą. Ponieważ podczas procesu fermentacji płyn się pieni, nie należy wypełniać wodą naczynia po brzegi. Tak przygotowany roztwór zostawiamy w pojemniku na ok. 2 - 3 tygodnie, chociaż w okresie wysokich temperatur, fermentacja może nawet zakończyć się po ok. tygodniu. O zakończeniu procesów fermentacyjnych świadczy brak pienienia roztworu. Niestety, gnojówka z pokrzywy wydziela bardzo przykrą woń (możemy ją nieco osłabić przez dodanie do roztworu waleriany lub mączki dolomitowej), za to posiada w sobie mnóstwo azotu i potasu.
Gnojówka z pokrzywy w trakcie fermentacji (na powierzchni roztworu widoczna piana fermentacyjna). Gdy roztwór przestanie się pienić to znak, że nasza gnojówka jest gotowa
Zastosowanie gnojówki z pokrzywy
Gnojówka to bardzo ceniony nawóz z pokrzywy. Gotowy preparat stosujemy do podlewania roślin, szczególnie tych, które mają duże wymagania pokarmowe (np. pomidory, ogórki, róże, kwiaty jednoroczne i byliny, krzewy i drzewa owocowe).
Uwaga - gnojówka z pokrzywy to bardzo silny nawóz! Dlatego należy ją stosować w postaci płynu rozcieńczonego wodą, w zależności od potrzeb nawożonych gatunków, w stosunku 1:10 lub nawet 1:20. Doskonale wpływa na poprawę kondycji roślin oraz przyspiesza ich wzrost i rozwój.
Gnojówka z pokrzywy może być też używana w formie oprysku do ochrony roślin. W tym przypadku również stosujemy preparat rozcieńczony wodą, w zależności od rośliny oraz szkodnika czy choroby. Przykładowo aby przygotować oprysk do zwalczania mszyc i przędziorków, wiosną przed pękaniem pąków, rozcieńczamy gnojówkę w proporcjach 1:20. Na mączniaka rzekomego i szarą pleśń - stosujemy co dwa tygodnie roztwór rozcieńczony 1:10.
Jak zwalczać choroby grzybowe roślin bez stosowania chemii w ogrodzie?
Szara pleśń na owocach i kwiatach, mączniaki, plamistości liści, zamieranie trawników, fytoftoroza powodująca zamieranie różaneczników i iglaków - to tylko niektóre spośród chorób roślin, spędzających nam sen z oczu. Na szczęście dziś przeciw tym problemom nie musimy wytaczać całej artylerii chemicznych środków ochrony roślin. Właśnie przekonałem się jak skuteczny może być nowy, w pełni naturalny sposób na ochronę roślin przed chorobami grzybowymi. Więcej...
Wyciąg z pokrzywy
Znacznie łagodniejszą od gnojówki formą preparatu jest wyciąg z pokrzywy. Stosuje się go bez rozcieńczenia wodą, głównie do ochrony przed szkodnikami. Wykonuje się go w proporcji 5L wody na 0,5 kg. świeżo zebranych roślin. Po zalaniu pokrzyw wodą, odstawia się pojemnik na ok. 1 dobę, następnie zlewa się płyn i opryskuje nim zapobiegawczo rośliny ogrodnicze. Ten preparat można stosować przez cały okres wegetacyjny w razie zauważenia szkodników, takich jak mszyce czy przędziorki.
Wywar z pokrzywy
Wywar z pokrzywy możemy użyć do zwalczania choroby łodyg i zarazy ziemniaczanej na pomidorach. Wywar przygotowujemy z 0,5 kg. świeżych roślin i 5L wody. Zalaną wodą pokrzywę gotujemy przez ok. 0,5 godz. Po wystudzeniu gotowy preparat rozcieńczamy wodą w stosunku 1:5 i podlewamy oraz opryskujemy zagrożone rośliny. Najczęściej wywar stosuje się wczesną wiosną.
Inne zastosowania pokrzywy w ogrodzie
Pokrzywa, jako świeżo zebrane ziele, doskonale nadaje się do ściółkowania roślin, a w szczególności warzyw, takich jak pomidory i ogórki. Podnosi plony warzyw oraz poprawia strukturę gleby. Jest też cennym składnikiem kompostu, na który możemy ją składować jako zielonkę oraz podlewać kompost sfermentowaną gnojówką. Zawarte w pokrzywie oraz gnojówce z pokrzywy składniki, przyspieszają powstawanie kompostu i znacznie wzbogacają go w składniki pokarmowe. Ponadto na pokrzywie rozwijają się różne owady, w tym kilka gatunków motyli (np. rusałki).
Gnojówka, wywar, napar - ekologiczne środki ochrony roślinGnojówka, wywar, napar - ekologiczne środki ochrony roślin
Wiele roślin na działkach, w tym również powszechnie występujące chwasty, takie jak pokrzywa, mniszek lekarski czy skrzyp polny, możemy wykorzystać do samodzielnego przygotowania gnojówek i wywarów roślinnych, przydatnych do nawożenia i ochrony roślin. Dobre przykłady to wywar ze skrzypu na mączniaka czy gnojówka z pokrzyw na mszyce. Poznaj najlepsze przepisy na ekologiczne środki ochrony roślin i nawozy naturalne oraz dowiedz się jak je stosować. Więcej...
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
aquarius66
Dołączył: 02 Cze 2015
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Ciechocinek
|
Wysłany: Czw 20:37, 25 Cze 2015 Temat postu: |
|
|
Spoko
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
dioraa
Dołączył: 31 Lip 2015
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Kęty/Warszawa
|
Wysłany: Pią 12:21, 31 Lip 2015 Temat postu: |
|
|
Witam. Ciekawa- przydatna informacja.
POZDRAWIAM.
Kasia
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
admin1
Administrator
Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 171 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Śląsk
|
Wysłany: Wto 8:20, 29 Lis 2016 Temat postu: |
|
|
Jakie drzewka owocowe trzeba zabezpieczać na zimę?
Zabezpieczenia na zimę wymagają przede wszystkim młode drzewka owocowe, sadzone jesienią. Przed nadejściem zimy mają one mało czasu aby ukorzenić i zaaklimatyzować się na nowym stanowisku. Zabezpieczenia wymaga przede wszystkim podstawa pnia i miejsce okulizacji, a u najbardziej wrażliwych na mrozy gatunków, takich jak brzoskwinie, morele czy czereśnie, warto również zabezpieczyć ich korony. W przypadku wszystkich drzew owocowych, niezależnie od ich wieku, zalecane jest bielenie pni wapnem. Pamiętajmy, że drzewka owocowe na zimę zabezpieczamy nie tylko przed mrozem ale też uszkodzeniem pni przez gryzonie lub zwierzęta leśne.
Jak zabezpieczyć pnie drzewek owocowych na zimę?
Najważniejsze jest zabezpieczenie podstawy pnia drzewka owocowego na zimę poprzez usypanie kopczyka wysokości około 30 cm. Do tego celu najlepiej wykorzystać kompost. Kopczyki takie ochronią miejsce szczepienia drzewa owocowego, a także zabezpieczą przed przemarznięciem słabo jeszcze wykształconą bryłę korzeniową drzewka.
Kolejnym ważnym zabiegiem jest ochrona pnia drzewka przed obgryzieniem przez sarny, zające lub gryzonie (straty może powodować karczownik, nornik polny oraz myszy - zarówno mysz polna, jak i mysz domowa). W tym celu na pnie drzewek owocowych na zimę zakłada się plastikowe osłonki sadownicze, rurki PCV lub perforowane ochraniacze sadownicze. Samozaciskowe osłonki z tworzyw sztucznych mogą być szare, białe zielone lub niebieskie. Ten ostatni kolor szczególnie odstrasza zające! Zabezpieczenia te powinny pokrywać pień drzewa do wysokości 60-100 cm, w zależności od wysokości pni posadzonych drzewek.
Przykładowe osłonki sadownicze z tworzywa sztucznego, o wysokości 60 cm widziałem za około 3 zł/szt. Jest to zatem niewielki koszt w stosunku do wartości posadzonych drzewek.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
admin1
Administrator
Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 171 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Śląsk
|
Wysłany: Wto 8:47, 31 Sty 2017 Temat postu: |
|
|
Luty w sadzie
W sadzie sprawdź stan wybielonych pni drzew owocowych. Często bowiem zdarza się, że padające deszcze zmywają wapno z pni drzewek. Jeżeli tak się stało bielenie drzew owocowych trzeba powtórzyć.
Rozpoczynamy cięcie drzew i krzewów owocowych. Konieczne jest przycięcie krzewów takich jak agrest, maliny i porzeczki. Cięcie drzew owocowych możesz opóźnić nawet do początku kwietnia. Jeżeli jednak decydujesz się na cięcie już w lutym (jako pierwsze możemy przycinać drzewa najbradziej odporne na mróz - jabłonie i grusze), musi ono być umiarkowane, a większe rany po cięciu posmaruj pastą Funaben 03PA lub farbą emulsyjną z dodatkiem preparatu Topsin M 500 SC.
cięcie jabłoniCięcie jabłoni
Jabłonie są najpowszechniej uprawianymi drzewami owocowymi w naszym kraju. Ich owoce mają szereg zastosowań, a drzewa jabłoni najlepiej radzą sobie w naszym klimacie spośród wszystkich drzew owocowych. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych gwarantującym obfity plon jabłek jest cięcie jabłoni. Oto jak prawidłowo wykonać cięcie jabłoni i jakie są właściwe terminy wykonania tego zabiegu. Więcej...
Sprawdź stan zabezpieczeń pni drzew przed zającami. Jeżeli osłon nie założyłeś lub zostały one uszkodzone, warto nasady pni posmarować środkiem odstraszającym.
Pnie mogą być również poobgryzane przez gryzonie. Powstałe rany smarujemy tym samym środkiem, którego użyliśmy do smarowania ran powstałych po cięciu drzew i krzewów. Możesz również rozsypać zatrute ziarno. Musisz jednak być pewny, że dostępu do niego nie będą miały szukające pożywienia w ogrodzie ptaki.
Co ciekawe - w zabezpieczeniu pni drzew przed gryzoniami może pomóc nam śnieg leżący pod drzewami. Leżący śnieg wokół pni drzewek trzeba udeptać. Gdy przydetptany śnieg przymarznie, będzie stanowił zaporę dla gryzoni.
Śnieg na działce możesz wykorzystać do obsypania krzewów czarnej porzeczki. Pąki porzeczki obsypane śniegiem będą się nieco później rozwijać (około tydzień później). Dzięki temu zmniejszy się ryzyko uszkodzenia ich przez wiosenne przymrozki.
Podczas przycinania drzew i krzewów warto przyjrzeć się czy na roślinach nie ma oznak występowania szkodników roślin sadowniczych lub objawów chorób drzew owocowych, z którymi walkę należałoby rozpocząć już teraz.
Jeżeli w okolicznych sadach występuje kędzierzawość liści brzoskwini, warto przeprowadzić opryski przeciw tej chorobie. Grzyb ją powodujący zimuje na powierzchni kory gałęzi i pni, dlatego też pokryj je dokładnie odpowiednim środkiem. Możesz użyć Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WP.
Uwaga! Oprysk przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini przeprowadza się dopiero, gdy temp. powietrza będzie wyższa niż +6 °C.
Tych samych preparatów można użyć do zwalczania torbieli śliw. Choroba ta objawia się wydłużeniem, deformacją, brunatnieniem i zbyt wczesnym opadaniem owoców. Jeżeli w minionym roku zaobserwowałeś te objawy - wykonaj opryski tuż przed pękaniem pąków.
Jeżeli w styczniu nie przygotowałeś zrazów do szczepienia drzew owocowych, możesz to wykonać jeszcze w lutym. Wybierz się także do sklepu ogrodniczego aby kupić paski foliowe lub rafię, oraz maść ogrodniczą do szczepienia.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
admin1
Administrator
Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 171 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Śląsk
|
Wysłany: Pon 8:42, 24 Lut 2020 Temat postu: |
|
|
Czas na cięcie winogron i drzew na działkach, pozdrawiam Antoni
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Erakac
Dołączył: 29 Lis 2008
Posty: 380
Przeczytał: 2 tematy
Pomógł: 5 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: centrum
|
Wysłany: Wto 17:17, 25 Lut 2020 Temat postu: |
|
|
Przycięte tydzień temu - dobre warunki pogodowe.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
admin1
Administrator
Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 171 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Śląsk
|
Wysłany: Wto 17:31, 25 Lut 2020 Temat postu: |
|
|
Przeszkadzają opady, dziś byłem na działce i mżawka i opady, do cięcia nie doszło.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
admin1
Administrator
Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 171 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Śląsk
|
Wysłany: Czw 9:03, 23 Lip 2020 Temat postu: |
|
|
Można ciąć wiśnie i czereśnie, pozdrawiam
Post został pochwalony 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
|
sonia
Dołączył: 08 Wrz 2010
Posty: 62
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 11:24, 06 Gru 2020 Temat postu: |
|
|
Pogoda jest piękna, pozdrawiam
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
jarekcda
Dołączył: 14 Gru 2016
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 15:07, 27 Lut 2021 Temat postu: |
|
|
Do kwietnia możemy wysiewać rośliny ozdobne jednoroczne uprawiane z rozsady takie jak nagietek, nasturcja, groszek pachnący.
Post został pochwalony 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
|