Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
admin1
Administrator
Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 171 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Śląsk
|
Wysłany: Wto 20:17, 24 Mar 2009 Temat postu: Kalendarz ogrodniczy |
|
|
Kalendarz ogrodniczy
MARZEC - rozpoczyna się nowy sezon. To dobra pora na sadzenie krzewów ozdobnych zrzucających liście (w tym róż) oraz krzewów owocowych takich jak maliny czy jeżyny. Z drzew można sadzić morele i brozskwinie. Wczesną wiosną, po ustąpieniu mrozów należy zdjąć warstwę ochronną z miejsc obsadzonych roślinami cebulowymi.
W tym miesiącu należy wysadzić lilie oraz dzielić starsze rośliny. Można również zacząć sadzić byliny. Należy przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne takie jak; przycinanie krzewów ozdobnych i owocowych, prześwietlenie drzew pestkowych. Pod drzewam, krzewami i na grządkach warto rozłożyć kompost, przeprowadzić nawożenie trawnika - jeśli to konieczne. Z grządek usunąć warstwę ściółki, glebę spulchnić i przekopać z kompostem. Pod koniec miesiąca można wysiać wprost do gruntu kwiaty odporne na chłody takie jak nagietek, mak polny, chaber, maczek kalifornijski czy ślazówka. Należy przeflancować siewki kwiatów dwuletnich takich jak bratki, stokrotki, dzwonki i niezapominajki. Bardziej zapaleni ogrodnicy mogą wysiać do pojemników i trzymać w chłodnym pomieszczeniu kwiaty letnie np. nasturcje, tytoń ozdobny, aksamitki, szałwię czy astry letnie.
Rośliny kwitnące w marcu: przebiśniegi, przylaszczki, sasanki, krokusy, pierwiosnki, żonkile, cebulice, tulipany botaniczne, forsycje.
Pozdrawiam Antoni
Post został pochwalony 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Fijałka
Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 123
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Mazowsze
|
Wysłany: Wto 21:56, 24 Mar 2009 Temat postu: |
|
|
Cóż, wszystko to by można, ale nie wtym roku. Wiosna tak zwariowana, że nie ma co marzyć o przyjemności prac na działce.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
admin1
Administrator
Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 171 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Śląsk
|
Wysłany: Pią 8:45, 10 Kwi 2009 Temat postu: |
|
|
Kwiecień
Trawnik:
Zabiegi uprawowe:
* Stosujemy przewietrzanie i nawozimy trawnik.
* Wyrównujemy garby, kretowiska i wypełniamy zagłębienia.
* Gdy nie zrobiliśmy tego wcześniej, stosujemy selektywny środek chwastobójczy, najlepiej jednak usunąć chwasty ręcznie.
* W razie konieczności lekko wałujemy murawę.
Wysiew i wykładanie darni:
* Kontynuujemy zakładanie nowych trawników.
* Obsiewamy miejsca, w których murawa jest uszkodzona przez ptaki, choroby lub zużycie. Wierzchnią warstwę gleby mieszamy z nawozem mineralnym lub dobrze rozłożonym nawozem organicznym.
* Wykładamy nową darń.
Inne czynności:
* Suchej trawy nie używamy do ściółkowania innych roślin, jeżeli istnieje podejrzenie, iż zawiera nasiona chwastów i zarodniki grzybów chorobotwórczych.
* Nigdy nie ściółkujemy innych roślin trawą skoszoną z trawnika, na którym zastosowano herbicydy. Kompostujemy ją co najmniej przez sześć miesięcy.
Róże:
Zabiegi uprawowe:
* Kontynuujemy przygotowanie podłoża pod wysadzenie róż.
* Zdejmujemy zimowe okrycie z krzewów i rozkopujemy kopczyki ziemi u nasady pędów.
* Gdy nabrzmiewają pączki róż, możemy przystąpić do cięcia krzewów.
* Po cięciu opryskujemy krzewy preparatem miedziowym.
* Krzewy nawozimy obornikiem, uzupełniamy wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi i ściółkujemy dobrze rozłożonym kompostem, obornikiem lub korą.
Cięcie i formowanie:
* Usuwamy pędy uszkodzone przez mrozy i choroby.
* U róż wielokwiatowych całkowicie wycinamy pędy słabe, cienkie, krzywe lub rosnące w niewłaściwym kierunku.
* Silnie tniemy świeżo posadzone krzewy.
* Stare pędy skracamy o jedną trzecią.
* Wycinamy pędy przerastające drzewa; pędy do wycięcia najlepiej wybrać w okresie bezlistnym.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
admin1
Administrator
Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 171 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Śląsk
|
Wysłany: Czw 5:47, 16 Kwi 2009 Temat postu: |
|
|
ROŚLINY OZDOBNE
Sadzimy rośliny
Początek kwietnia to doskonały okres do sadzenia ozdobnych krzewów liściastych i iglastych, roślin żywopłotowych oraz bylin, które są wrażliwe na mróz oraz słabo regenerują jesienią system korzeniowy.
Dzielimy byliny
Na początku tego miesiąca wykopujemy, dzielimy i przesadzamy byliny kwitnące latem i jesienią oraz trawy ozdobne. Przy dzieleniu roślin w momencie wypuszczenia delikatnych młodych pędów trzeba być ostrożnym. Uzyskane tym sposobem nowe egzemplarze sadzimy od razu na miejsce stałe, podlewamy je, a podłoże wokół nich ściółkujemy. W dni słoneczne wymagają cieniowania.
Zakładamy trawnik
Kwiecień to optymalny okres do zakładania nowych trawników, gdyż wyższa temperatura i wysoka wilgotność powietrza powodują lepsze kiełkowanie i krzewienie się traw. Wysiane nasiona mieszamy z glebą na głębokość 1-2 cm (nigdy nie zostawiamy nasion odkrytych). Wysiewamy około 2-4 kg mieszanki nasion na 100 m2 podłoża. Powierzchnię gleby z wysianymi nasionami wałujemy lub udeptujemy. Do momentu wschodów należy utrzymywać stałą, równomierną wilgotność podłoża, najlepiej za pomocą drobnokropelkowych zraszaczy.
Pielęgnujemy ogród wodny
Kwietniowe prace pielęgnacyjne w zbiorniku wodnym obejmują przycinanie i usuwanie zeszłorocznych wysuszonych lub przegniłych pędów rosnących w nim roślin. Grzybienie, hiacynty wodne i lotosy zimujące w zabezpieczonych przed mrozem pomieszczeniach przenosimy z miejsc zimowania do przygotowanych dla nich stanowisk w zbiorniku wodnym. Gdy temperatura podniesie się do 10°C, rozpoczynamy dokarmianie ryb.
SADOWNICTWO
Kupujemy i sadzimy
Początek miesiąca to pora sadzenia drzewek i krzewów. W sklepach szukamy wcześniej zaplanowanych odmian szczepionych na słabo rosnących podkładkach. Najlepsze są drzewka odwirusowane, zaopatrzone w pomarańczową etykietę. Materiał szkółkarski nie może być uszkodzony, przemarznięty, przesuszony, porażony przez choroby (guzowatość korzeni) i szkodniki (miseczniki). Zakupione rośliny jak najszybciej przewozimy na działkę i sadzimy. Wielkość wykopanego dołka powinna być dostosowana do wielkości systemu korzeniowego. Dla borówki wysokiej kopiemy większy dołek (50 cm szerokości i 40 cm głębokości) i wypełniamy go mieszanką ziemi kompostowej i kwaśnego torfu z dodatkiem kory lub trocin.
Wokół posadzonych drzew robimy misy do podlewania, rozkładamy kompost lub obornik (10 kg/drzewko) i wykonujemy lekkie cięcie.
Cięcie po posadzeniu
Polega ono na przycięciu przewodnika u nierozgałęzionych okulantów na wysokości 70-90 cm od ziemi lub u drzewek rozgałęzionych - skróceniu przewodnika na wysokości 20-40 cm od ostatniego pędu bocznego. W celu wyprowadzenia drzewek niskopiennych należy wyciąć wszystkie pędy do wysokości 50 cm. Pędy boczne posadzonych drzewek skracamy tylko na wiśni i brzoskwini. Posadzone krzewy agrestu i porzeczki przycinamy na 2-3 oczka nad ziemią. Pędy malin posadzonych jesienią lub wiosną tniemy tuż nad ziemią.
Nawożenie
Po posadzeniu nawozimy rośliny azotem w kręgu 1,5 raza większym niż zasięg korony w dawce 10-20 g czystego azotu na 1 m2, tj. 25-50 g (1 łyżka) nawozu np. mocznika, a w drugim 60-120 g mocznika na 1 drzewko. W jagodnikach nawóz rozsypujemy na całą powierzchnię w ilości 60-80 g w pierwszym roku i 80-120 g w drugim roku na 100 m2. Dla roślin jagodowych i drzew od czwartego roku po posadzeniu dawka mocznika wynosi 100-200 g/10 m2. Około 200 g siarczanu potasu wysiewamy pod drzewa, agrest, maliny i porzeczki. Można też zastosować nawozy wieloskładnikowe typu Azofoska lub Fructus (4-6 kg na 100 m2). Pod drzewami i krzewami rozkładamy ściółki z rozdrobnionej kory, przekompostowanych trocin czy kompostu. Nie przekopujemy nawozów organicznych.
Przeszczepianie i rozmnażanie
Wybieramy i skracamy pędy i konary przeznaczone do przeszczepiania drzew. Wysadzamy sadzonki zdrewniałe porzeczek i winorośli, tak aby jedno oczko wystawało nad powierzchnię ziemi. W celu rozmnożenia agrestu i winorośli robimy odkłady poziome, a u jeżyny bezkolcowej odkład wierzchołkowy.
OCHRONA ROŚLIN
Mszyce na liściach
Początek kwietnia to okres wylęgania się z jaj różnych gatunków mszyc występujących zarówno na warzywach, jak i na drzewach i krzewach - tak owocowych, jak i ozdobnych. Na niewielkich jeszcze igłach modrzewia zaczynają żerowanie larwy ochojników, które w późniejszym okresie spowodują kolankowate zaginanie szpilek i ich żółknięcie. Z kolei na świerkach pojawią się szyszeczkowate wyrośla. W przypadku modrzewi oraz świerków atakowanych wiosną przez te mszyce, niewiele możemy zrobić - chyba że ich niewielkie rozmiary pozwalają na przeprowadzenie zabiegu zalecanym preparatem mszycobójczym (np. Pirimor). Należy uważnie obserwować warunki pogodowe - mszycom sprzyja ciepła, ale niezbyt upalna pogoda z niewielką ilością opadów.
Na porzeczce czarnej
W kwietniu radzę dokładnie obejrzeć pędy czarnej porzeczki, poszukując nabrzmiałych pąków zaatakowanych przez wielkopąkowca porzeczkowego. Tego roztocza nie dostrzeżemy gołym okiem, ponieważ jego długość sięga 0,2 mm. Obecnie nie dysponujemy preparatami skutecznie go zwalczającymi, a jedynym sposobem ograniczania jego liczebności i szkodliwości pozostaje systematyczne usuwanie nabrzmiałych pąków kryjących w swoim wnętrzu tysiące szpecieli.
Na gruszy
Na gałęziach gruszy bez trudu dostrzeżemy zaschnięte pąki, w których wnętrzu żerują larwy kwieciaka gruszowca. Takie pąki należy jak najszybciej usunąć, przerywając rozwój szkodnika. W warunkach działkowych ten sposób zwalczania kwieciaka gruszowca należy uznać za najbardziej skuteczny. Na gruszy zauważyć także można powyginane liście, które nie rozwijają się, a po pewnym czasie czernieją. Jest to wynik żerowania miodówki gruszowej czerwonawej, przylatującej z drzew iglastych. Ponieważ owad ten posiada tylko jedno pokolenie w roku, a jego liczebność nie jest wysoka, uszkodzenia liści na ogół nie mają negatywnego wpływu na rozwój drzew i ich owocowanie.
Na jabłoni
Wyrastające, młode liście jabłoni mogą przyjmować pastorałowaty wygląd, a na ich powierzchni może się pojawić biały, mączysty nalot powstający w wyniku rozwoju mączniaka jabłoni - grzyba, zimującego na drzewie we wnętrzu pąków. Najłatwiejszym sposobem przerwania rozwoju choroby jest ręczne usunięcie porażonych liści. Poszczególne odmiany jabłoni różnią się podatnością na mączniaka.
WARZYWNICTWO
Pielęgnacja warzyw wieloletnich
- Rabarbar wiosną zaczyna wyrastać, gdy tylko rozmarznie ziemia. Jak najszybciej usuwamy pierwsze pojawiające się chwasty, wzruszamy ziemię. Żeby przyspieszyć zbiór ogonków wiosną, karpy okrywamy ściółką organiczną (słomiasty obornik, słoma), lub czarną włókniną, a także folią perforowaną lub agrowłókniną.
- Na zagonie ze szparagami, trzeba usypać wały ziemne, jeśli chcemy uzyskiwać wypustki wybielone. Dodatkowo wały warto okryć czarną włókniną lub czarną folią, aby ograniczyć ich zachwaszczenie i przyspieszyć wyrastanie pędów. Okrycie to z jednej strony umocowuje się na stałe (wkopanie w rowek i obsypanie ziemią), z drugiej, od strony ścieżki mocuje się metalowymi szpilkami. W uprawie szparagów na zbiór wypustek zielonych wałów ziemnych nie usypuje się.
- Kępki szczypiorku czy cebuli siedmiolatki można okryć folią lub agrowłókniną. Na pojedyncze rośliny nakłada się kołpaki z grubszej folii lub plastikowe, jeśli chcemy nieco przyspieszyć wyrastanie.
Pierwsze nowalijki
- Spod osłon (tunel, szklarnia, inspekt) zbieramy rzodkiewkę, cebulę dymkę z zielonym szczypiorem, niektóre warzywa liściowe (rukola, rzeżucha, szpinak, sałata listkowa, koper). Z gruntu w razie potrzeby ścinamy natkę pietruszki naciowej i korzeniowej (po przezimowaniu). Korzystamy też z zielonego szczypioru z warzyw cebulowych na działce. Zbieramy ostatnie partie zielonej natki selerów i pietruszki pędzonych pod osłonami.
- Przy dobrej pogodzie już w kwietniu mogą dorastać do zbiorów ogonki rabarbaru, a pod koniec miesiąca pojawiają się pierwsze wypustki szparagów.
- W kąciku ziołowym zrywamy świeże pędy lubczyku i estragonu, a pod koniec miesiąca także liście lebiodki, melisy i mięty.
Nawozy zielone
Już od połowy kwietnia wysiewa się nawozy zielone, szczególnie na tych zagonach, które będą przeznaczone na sadzenie rozsady warzyw w terminach późniejszych. Przedplon mogą stanowić rośliny takie, jak np. facelia czy rośliny z rodziny bobowatych, które jako zielony nawóz będą przekopane około połowy czerwca. Należy pamiętać, żeby w tym terminie po stosowaniu nawozów zielonych nie planować uprawy warzyw z siewu, gdyż wschody będą nierównomierne (utrudnione podsiąkanie wody).
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zenek
Dołączył: 01 Lis 2008
Posty: 1093
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 17 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 5:42, 29 Kwi 2009 Temat postu: |
|
|
Maj
Pora na kwiaty sezonowe
Gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków (zwykle po 15 maja) wysadzamy na rabatach i w pojemnikach rośliny sezonowe (petunie, pelargonie, niecierpki, fuksje, aksamitki) oraz podpędzone wcześniej dalie, pacioreczniki i begonie bulwiaste. W jednym pojemniku sadzimy rośliny o jednakowych wymaganiach co do oświetlenia i wilgoci. Zanim rośliny powędrują do ogrodu czy na taras, przez dwa tygodnie wystawiamy je codziennie na kilka godzin na powietrze, aby przyzwyczaiły się do chłodu i promieni słonecznych.
Uwaga! Chrabąszcze i pędraki
Jeśli w majowe wieczory w ogrodzie latają chrabąszcze, sprawdźmy, czy się u nas nie zadomowiły. Dorosłe owady zjadają liście, a ich larwy (czyli pędraki) czynią spustoszenie wśród korzeni, szczególnie traw (murawa odchodzi całymi płatami).
Rośliny, na których żerują dorosłe chrząszcze, opryskujemy preparatem Fastac, a jeśli wykryjemy larwy, podlewamy podłoże roztworem preparatu Pyrinex.
W pokrzywie siła
Zwolennicy upraw ekologicznych doceniają pokrzywy. Przygotowana z nich gnojówka to świetny, bogaty w azot nawóz do podlewania lub opryskiwania wszystkich roślin poza fasolą, grochem, cebulą i czosnkiem.
Na gnojówkę nadają się pokrzywy, które jeszcze nie wytworzyły kwiatów. Świeżo zerwane tniemy niezbyt drobno, wrzucamy do pojemnika z kamionki lub plastiku i zalewamy wodą (najlepiej deszczówką) w proporcji 1 l wody na 200 g pokrzyw. Pojemnik niezbyt szczelnie przykrywamy i stawiamy w cieniu. Fermentacja trwa dwa, trzy tygodnie. Codziennie trzeba płyn przemieszać, aby ułatwić dostęp powietrza. Gdy przestanie się burzyć i zmieni kolor na ciemny, możemy go używać do podlewania i oprysków, rozcieńczywszy przedtem wodą w stosunku 1 część gnojówki na 10 części wody.
Majowe siewy do gruntu
# warzywa: marchew, pietruszka, buraki, ogórki, fasola, koper, dynia, kukurydza cukrowa
# kwiaty: nasturcja, maciejka, lewkonia, kosmos, rezeda, groszek pachnący, nagietek
Post został pochwalony 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
|
Mery
Dołączył: 29 Kwi 2009
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Tomaszow Maz
|
Wysłany: Śro 21:08, 29 Kwi 2009 Temat postu: |
|
|
Dlaczego w kalendarzu ciagle marzec???????/
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Leon
Dołączył: 20 Paź 2008
Posty: 351
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Śląsk
|
Wysłany: Czw 5:38, 30 Kwi 2009 Temat postu: |
|
|
Ja widzę kwiecień i maj, Mery trzeba dobrze się rozejrzeć, zima już po za nami, pozdrawiam Leon
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Leon
Dołączył: 20 Paź 2008
Posty: 351
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Śląsk
|
Wysłany: Czw 5:42, 30 Kwi 2009 Temat postu: |
|
|
MAJ
Rośliny jednoroczne
Po 15 maja, gdy minie obawa przymrozków, wysiewamy aksamitki, nasturcje, fasolę wielkokwiatową, dimorfotekę, szarłaty, wilce. Na początku miesiąca sadzimy w ogrodzie rozsadę lwiej paszczy i kocanek znoszących niewielkie przymrozki, a w drugiej połowie maja możemy już ozdobić pojemniki surfiniami, pelargoniami, petuniami, żeniszkami, lobeliami, begoniami oraz szałwiami, niecierpkami, fuksjami, begoniami bulwiastymi i innymi.
# Sprawdzona rada: Kupujmy okazy zdrowe, z efektownie wybarwionymi kwiatami, dobrze ukorzenione, nieprzerastające doniczki.
Byliny
Jest jeszcze czas na dzielenie, rozmnażanie i przesadzanie kwitnących latem i jesienią liliowców, nawłoci, rudbekii i dzielżanów a także na wysianie łubinów, orlików, rogownicy i żagwinu. Rabaty bylinowe odchwaszczamy, spulchniamy glebę i ściółkujemy torfem, a następnie nawozimy Azofoską (w ilości 20-50 g/m2 ).
# Sprawdzona rada: Od połowy maja, zwłaszcza podczas ciepłej i suchej pogody, byliny musimy regularnie podlewać, przede wszystkim na glebach lekkich, przepuszczalnych.
Rośliny cebulowe
W połowie maja kończą wegetację krokusy, przebiśniegi, cebulice, puszkinie, ranniki. Jeśli rosną w zbyt dużym zagęszczeniu, jest to odpowiednia pora na ich wykopanie i przesadzenie. Bulwy i cebulki można też przechować w chłodnym miejscu i dopiero w sierpniu lub wrześniu posadzić znów w ogrodzie.
# Sprawdzona rada: Usuwamy owocostany (wyłamując główki) przekwitłych tulipanów, szachownic, narcyzów i hiacyntów.
Drzewa i krzewy
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy liściaste i iglaste kupowane z uprawy w pojemnikach. Przed posadzeniem rośliny obficie podlewamy, aby bryła korzeniowa nie rozpadła się przy wyjmowaniu. Sprawdzona rada: Sadzimy je w dni pochmurne i po posadzeniu podlewamy.
Ściółkujemy drzewa i krzewy, szczególnie te świeżo posadzone oraz te słabo i płytko korzeniące się, jak: lilaki, róże, magnolie, różaneczniki, wrzosy, wrzośce itp. Aby ściółka spełniła swoją funkcję, jej grubość powinna wynosić przynajmniej 5 cm. Rozkładamy ją na dobrze podlaną ziemię.
# Sprawdzona rada: Do ściółkowania możemy użyć: skoszoną trawę, zmieloną korę, sieczkę, trociny, dobrze przerobiony kompost.
Trawniki
Gdy trawa osiągnie wysokość około 8 cm, możemy już wykonać pierwsze wiosenne koszenie, następne przeprowadzamy co 7-10 dni. Optymalna wysokość trawnika w ogrodzie to 4-5 cm. Nie powinno się kosić trawnika mokrego, tuż po deszczu, natomiast w upalne dni najlepiej rano lub wieczorem.
Sprawdzona rada: Po pierwszym koszeniu trawnik dobrze jest nawieźć, najlepiej specjalną mieszanką do trawników (Florovit, Pokon) lub saletrą amonową w ilości 1-2 kg/100 m2. W sklepach są też do nabycia mieszanki nawozowe o spowolnionym działaniu, np. Osmocote do trawników, które stosujemy tylko raz na cały sezon.
W maju, po pierwszym koszeniu wskazane jest przeprowadzenie wertykulacji, tj. wyczesania suchych resztek z trawy wraz z płytkim nacinaniem powierzchni darni - ułatwi to pobieranie wody i składników pokarmowych. Zaraz po tym zabiegu dobrze jest napowietrzyć trawnik.
# Sprawdzona rada: Napowietrzanie dużych powierzchni trawnika najlepiej przeprowadzać za pomocą maszyn zwanych areatorami, mniejsze nakłuwamy po prostu widłami amerykańskimi na głębokość 10-15 cm. Zabieg ten jest szczególnie ważny dla trawników narażonych na intensywne deptanie.
Balkony i tarasy
Możemy już wystawić na balkony pelargonie, petunie, szałwie, begonie bulwiaste, niecierpki.
Siejemy też nasiona roślin pnących, np. fasoli wielkokwiatowej, powoju trójbarwnego oraz wysadzamy z bryłą ziemi przygotowaną wcześniej rozsadę kobei.
Gdy minie obawa przymrozków, wynosimy na balkony, tarasy i do ogrodu rośliny doniczkowe: agawy, oleandry, mirty, fuksje, lantany, datury, granaty, laury i inne. Wybieramy dla nich miejsca półcieniste i osłonięte od wiatru. Pobyt na świeżym powietrzu poprawi ich kondycję i urodę.
# Sprawdzona rada: Niektóre z nich możemy na lato posadzić na rabacie, np. fuksje, lantany, datury, odwdzięczą się bujnym wzrostem i obfitym kwitnieniem.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Katarzyna
Dołączył: 14 Lis 2008
Posty: 1478
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 15 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Śląsk
|
Wysłany: Wto 5:30, 12 Maj 2009 Temat postu: |
|
|
Obecnie to mijają zmarzluchy i czas sadzenia pomidorów do gruntu.
Pozdrawiam Katarzyna
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
halina
Moderator
Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 2189
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 16 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Ełk (Mazury)
|
Wysłany: Wto 6:13, 12 Maj 2009 Temat postu: |
|
|
Oj Kasiu, te "zmarźlaki" dopiero się zaczynają, musimy jeszcze poczekać 3 dni, a potem do dzieła i na pełne obroty
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zenek
Dołączył: 01 Lis 2008
Posty: 1093
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 17 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 6:39, 13 Maj 2009 Temat postu: |
|
|
Ja myślę że nie powinno być już przymrozków. Pozdrawiam Zenek
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
halina
Moderator
Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 2189
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 16 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Ełk (Mazury)
|
Wysłany: Śro 8:53, 13 Maj 2009 Temat postu: |
|
|
U nas dzisiaj była bardzo zimna noc, mimo, że termometr wskazywał +2, na samochodach był szron, a i teraz wieje chłodny wiatr i kto wie jaka będzie dzisiejsza noc
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
borabora
Dołączył: 14 Gru 2008
Posty: 1038
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 36 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Dolny Śląsk
|
Wysłany: Śro 19:51, 13 Maj 2009 Temat postu: |
|
|
Ja wolałem nie ryzykować i wszystko okryłem włókniną tzn. warzywa - kwiatki muszą sobie radzić same, a wysadziłem już mnóstwo astrów, cyni, aksamitek. Nie da rady tego wszystkiego zabezpieczyć.
Pośpieszyłem się również z pomidorkami - nie miałem wyjścia gdyż zaczynały mi już kwitnąć w inspekcie w doniczkach, ale zabezpieczyłem je również włókniną ( zrobiłem taki prowizoryczny tunel) i mam nadzieję, że to wystarczy, a jak nie to ??? Jeszcze raz od początku, tylko że teraz musiał bym już sadzonki kupić.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
admin1
Administrator
Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 171 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Śląsk
|
Wysłany: Śro 20:16, 13 Maj 2009 Temat postu: |
|
|
Zbyszku ja też posadziłem pomidorki a żona pięć palet kwiatków różnych, posadziła i pięknie rosną. Myślę że nie będzie żle
Pozdrawiam Antoni
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
halina
Moderator
Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 2189
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 16 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Ełk (Mazury)
|
Wysłany: Śro 21:12, 13 Maj 2009 Temat postu: |
|
|
Ja jeszcze nie wysadzałam żadnych kwiatków, zrobię to po zimnej Zośce, a na razie noszę się z sadzonkami altanka - trawnik, trawnik - altanka, dobrze, że mój Mąż jest wytrwały, pozdrawiam wszystkich
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
|