Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna
 
Rejestracja
 
Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
 
Kalendarz ogrodniczy
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 11, 12, 13  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Kalendarz prac ogrodowych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wioletta
Moderator



Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 7426
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 122 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Nowy Sącz

PostWysłany: Pią 6:05, 18 Cze 2010    Temat postu:

Ogród ozdobny:

* Jeżeli nie zrobiliśmy tego w czerwcu, na początku lipca trzeba wykopać cebule hiacyntów, narcyzów, szachownic, śniadków i kwitnących wiosną czosnków. Cebule hiacyntów koniecznie wykopujmy co roku, gdyż źle znoszą letnie opady deszczu. Cebule pozostałych roślin wystarczy wykopać co 3 lata, gdy nadmiernie się zagęszczą na rabacie. Wykopane cebule przeglądamy i wyrzucamy te porażone chorobami. Pozostałe przechowujemy aby posadzić je jesienią.
* Przy suchej i słonecznej pogodzie pamiętajmy o regularnym podlewaniu roślin. Warto trzymać się zasady, iż lepiej podlać obficie raz w tygodniu, niż co dzień powierzchownie. Dzięki rzadszemu ale obfitemu podlewaniu w glebie zgromadzi się zapas wilgoci, a rośliny będą zmuszone do głębszego zakorzeniania się. Najefektywniejsze jest podlewanie późnym popołudniem, gdyż rośliny mogą wtedy korzystać z wilgoci przez cały wieczór i noc.
* Ziemię warto spulchniać za pomocą motyki, aby zapobiec powstawaniu na grządkach i rabatach głębokich pęknięć w ziemi, mogących powodować uszkodzenia korzeni roślin. Dzięki spulchnianiu, w glebie będzie dłużej utrzymywać się wilgoć po podlewaniu lub opadach deszczu.
* Przy ciepłej pogodzie należy często kontrolować poziom wody w ogrodowej sadzawce. Jeżeli jest on zbyt niski, należy wodę uzupełnić. Jest to ważne gdy mamy zbiornik wyłożony folią. Odsłonięta folia szybko niszczy się pod wpływem promieni słonecznych. Poza tym płytka woda mocniej się nagrzewa, co może niekorzystnie wpływać na roślinność oczka wodnego i sprzyjać zbyt obfitemu rozwojowi glonów.
* Można jeszcze wysiać niektóre rośliny dwuletnie, takie jak fiołek rogaty, niezapominajka, czy stokrotka. Większość z nich wysiewamy do inspektu lub na rozsadnik. Po 3 do 4 tygodniach siewki pikujemy do inspektu lub na zagony. Wyjątkiem jest dziewanna, którą wysiewamy od razu na miejsce stałe, gdyż roślina ta nie znosi przesadzania. Zobacz więcej: jak uprawiać rośliny dwuletnie?
* Na rabatach bylinowych i pod krzewami ozdobnymi warto zastosować ściółkowanie. Ściółka ogranicza rozwój chwastów i wyparowywanie wody z gleby. Dzięki temu nie będzie konieczne tak częste podlewanie roślin. Pod rośliny kwasolubne dobrym materiałem na ściółkę jest przekompostowana kora sosnowa.
* Od połowy lipca do końca sierpnia będzie można okulizować róże.
* Przez całe lato możemy pobierać z drzew i krzewów liściastych (głównie zimozielonych) sadzonki półzdrewniałe.
* W lipcu atakuje wiele szkodników, dlatego też należy często doglądać rośliny, zwracając szczególną uwagę na spodnią część liści.
* Liście dalii i złocieni mogą być objadane przez skorki. Aby pozbyć się szkodników, zatykamy na tyczkach do góry dnem doniczki wypełnione wełną drzewną lub sianem. W takich pułapkach szkodniki bedą szukały schronienia w ciągu dnia i tworzyły gniazda. Zawartość doniczek ze szkodnikami trzeba spalić.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wioletta
Moderator



Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 7426
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 122 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Nowy Sącz

PostWysłany: Pią 6:05, 18 Cze 2010    Temat postu:

Kwiaty w domu, balkony i tarasy:

* Przy ciepłej i słonecznej pogodzie rośliny posadzone w skrzynkach wymagają codziennego podlewania. Podczas wyjątkowo upalnych dni niektóre rośliny, np. petunie i pelargonie, należy nawadniać nawet dwa razy dziennie - wczesnym rankiem i wieczorem.
* Poza podlewaniem, kwiaty balkonowe potrzebują również odpowiedniego zasilenia nawozami. Zasilamy je w zależności od gatunku, co siedem lub co czternaście dni. Dobrym wyborem będzie nawóz w płynie.
* Lobelia, epimedium, szafranek, pelargonia czy petunia, zakwitną powtórnie, jeżeli będziemy stale usuwać przekwitnięte kwiatostany.
* Lato jest okresem wzmożonego występowania mszyc. Szkodniki te są wyjątkowo niebezpieczne gdyż nie tylko wysysają soki z roślin, mogąc prowadzić do ich całkowitego zniszczenia, ale również przenoszą wiele niebezpiecznych chorób wirusowych. Gdy zauważymy pierwsze owady, rośliny spłukujemy silnym strumieniem wody, gdy to okaże się nieskuteczne, trzeba będzie użyć preparatów mszycobójczych, takich jak np. ABC na mszyce AL.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wioletta
Moderator



Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 7426
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 122 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Nowy Sącz

PostWysłany: Pią 6:05, 18 Cze 2010    Temat postu:

Trawnik:

* Pamiętajmy o regularnym nawożeniu i wietrzeniu trawnika, co zahamuje wzrost mchu i chwastów. Rośliny, takie jak mniszki, kaczeńce, mikołajki i stokrotki, usuwamy wraz z korzeniami aby nie wyczerpywały trawnika.
* Trawnik trzeba regularnie kosić. Powierzchnie używane intensywnie przycinamy co tydzień, a eksploatowane słabo - co 3 do 4 tygodni.
* W okresie lata trawnik wymaga także regularnego podlewania (2 do 3 razy w tygodniu) oraz nawożenia (raz w miesiącu).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Wto 10:51, 22 Cze 2010    Temat postu:

lipcu wielu z nas ma wreszcie czas na to, by prawdziwie nacieszyć się swym ogrodem. Co jednak, gdy urlop postanowiliśmy spędzić poza domem, kiedy naszym roślinom może grozić podstępna susza?















Przesadzamy byliny i rośliny okrywowe kwitnące wczesną wiosną i jesienią - żagwin, płomyk szydlasty, rogownicę, zawciąg, aster alpejski, barwinek, rojniki i rozchodnik.

2-4 tygodnie po kwitnieniu kosaćców bródkowych, przystępujemy do ich dzielenia i przesadzania. Do rozmnażania wybieramy egzemplarze co najmniej 3 letnie, silnie rozrośnięte, które są już nadmiernie zagęszczone. Karpę wykopujemy widłami, otrząsamy z ziemi, liście skracamy o połowę, a korzenie - do długości 15-20 cm.

Sprawdzona rada: Karpę dzielimy ostrym nożem, a nowe kłącza sadzimy poziomo co 45-60 cm, na słonecznym stanowisku, tuż pod powierzchnią żyznej i przepuszczalnej gleby.

KRZEWY

Podlewamy systematycznie krzewy, zwłaszcza te o płytkim systemie korzeniowym (różaneczniki, hortensje i wrzosy). Podczas suchej i upalnej pogody sprawdźmy, czy nie atakują ich przędziorki. Zwalczymy je bez trudu preparatami: Talstar, Neoron, Mitac, mszyce zaś przy użyciu preparatów Pirimor, Decis lub Talstar.

Sprawdzona rada: Obserwujmy często róże, jeśli pojawi się biały nalot na liściach, spryskajmy je roztworem preparatu Bayleton lub Sportak.

TRAWNIK

W lipcu nasze trawniki, zwłaszcza jeśli nie mamy automatycznego systemu nawadniania, narażone są na suszę. Nie zapominajmy o tym, by codziennie wczesnym rankiem lub o zmierzchu podlewać trawniki, zwłaszcza młode, założone w tym sezonie.

Sprawdzona rada: Dobrze też jest raz w miesiącu nawieźć murawę specjalnym nawozem do trawników (np. Florovit, Pokon, Multivit).

Podlewany i nawożony trawnik szybko rośnie, trzeba go więc regularnie kosić - co 7-10 dni, na wysokość 5-6 cm. Nie wolno kosić go zbyt krótko, gdyż trawa wówczas marnieje i powstają łyse, puste placki zaś podczas silnej suszy lepiej skosić ją wyżej niż zwykle.

Sprawdzona rada: Gdy podczas naszego urlopu trawnik zmarnieje i zżółknie, najpierw trzeba go dobrze nawodnić, niezbyt silnym strumieniem wody. Dopiero gdy znów się zazieleni, możemy skosić trawę ustawiając ostrza kosiarki na średnią wysokość. Następnie należy dokarmić trawnik nawozem bogatym w azot. Czasem w puste miejsca trzeba będzie dosiać trawy (specjalną mieszankę regeneracyjną nasion).

OCZKO WODNE

Latem nawet najmniejszy zbiornik wodny w ogrodzie nam przynosi ukojenie w upalne dni, a roślinom poprawia mikroklimat.

Pamiętajmy o pielęgnacji zbiorników wodnych. Jeśli w oczku nie mamy fontanny i pompy z filtrem, w słoneczne dni szczególnie szybko w wodzie będzie rozwijać się warstwa glonów. Trzeba je regularnie wyławiać czerpakiem lub długim kijem. W ostateczności możemy użyć też specjalnych preparatów chemicznych, które uniemożliwiają rozwój glonów, zawsze jednak bieżmy pod uwagę że każdy taki środek zaburza równowagę biologiczną w zbiorniku i może źle wpływać na ryby. Nie zapominajmy też o przerywaniu silnie rosnących roślin wodnych, głównie grzybieni, których okazałe liście potrafią zarosnąć szczelnie całe lustro wody, podduszając inne mniej ekspansywne gatunki. W małych zbiornikach wystarczy posadzić jeden, dwa grzybienie. Regularnie usuwamy przekwitłe i zwiędłe kwiaty.

W upalne dni nie zapominajmy o podlewaniu roślin posadzonych nad samym brzegiem zbiornika oraz o uzupełnianiu wody w niecce, bo szybko paruje. Nad małym oczkiem wodnym można rozpiąć osłonę z cieniującej tkaniny lub rozłożyć parasol ogrodowy. Dzięki temu woda nie nagrzewa się tak szybko, nie rozwijają się nadmiernie glony i lepiej czują się w niej ryby.

COŚ PIĘKNĘGO DO WAZONU

Zaczynają kwitnąć posadzone wiosną rośliny cebulowe i bulwiaste, np. mieczyki, lilie, dalie. Większość z nich po ścięciu długo utrzymuje świeżość i świetnie nadaje się do wazonu. Aby były naprawdę dekoracyjne muszą być dorodne i zdrowe. Dlatego warto je w ogrodzie regularnie nawozić odżywką dla roślin kwitnących np. Agrecol, Planton, Ekor. Trzeba też pilnować, aby nie niszczyły ich szkodniki. Na mieczykach mogą pojawiać się wciornastki, które powodują powstawanie licznych białych plamek na liściach, a dalie to przysmak mszyc. Gdy tylko zauważymy intruzów, opryskujemy rośliny preparatem owadobójczym (np. Polysect, Decis, Spruzit, Agrecol-Antyszkodnik, Confidor). Zabieg powtarzamy po tygodniu. Odmiany wysokie warto podpierać palikami, aby się nie łamały.

Z JEDNEJ KĘPY KILKA

Niektóre byliny, które kwitły wiosną i wczesnym latem (np. peonie i irysy), możemy w lipcu i sierpniu (dwa, cztery tygodnie po kwitnieniu) rozmnożyć przez podział. Do końca sezonu dobrze się ukorzenią i będą obficie kwitły w przyszłym roku. Kępy przeznaczone do dzielenia muszą być co najmniej trzy-, czteroletnie. Wykopujemy je w całości i dzielimy szpadlem lub sekatorem na części (każda powinna mieć dwa, trzy wierzchołki wzrostu). Przycinamy liście przynajmniej o połowę i tak przygotowane sadzonki umieszczamy w nowym miejscu na takiej samej głębokości, na jakiej rosły poprzednio. Ziemię wcześniej przekopujemy z nawozem. Przez kilka dni rośliny często podlewamy.

ŻYWOPŁOT U FRYZJERA

W czerwcu i lipcu wszystkie krzewy rosną bardzo intensywnie. Żywopłoty, które przycięliśmy na wiosnę, teraz powinniśmy przystrzygać delikatnie przynajmniej raz na miesiąc. Tniemy wszystkie młode pędy na jednakowej wysokości, skracając je przynajmniej o połowę. Jeśli nie chcemy, by zielone ogrodzenie było coraz większe, pozostawiamy tylko dwu-, trzycentymetrowe kawałki nowych przyrostów. Najlepiej ciąć żywopłot podczas pochmurnej pogody, by słońce nie poparzyło świeżo odsłoniętych liści.

CO ZA DUŻO, TO NIE ZDROWO

Przyglądanie się rybom w ogrodowym oczku to nie lada przyjemność. W całej okazałości ukazują się zwłaszcza w czasie karmienia, dlatego niektórzy właściciele stawów sypią im pokarm przy każdej okazji. Niestety, ani oczku, ani jego mieszkańcom to nie służy. Przekarmiane ryby nie są w stanie zjadać wszystkiego i resztki pokarmu opadają na dno, zanieczyszczając wodę. Najlepiej karmić ryby dwa, trzy razy dziennie o tych samych porach. Wielkość porcji ustalamy tak, aby w ciągu kilku minut była całkowicie zjedzona. Urozmaicajmy zwierzętom dietę stosując na przemian różne pokarmy.

NIESFORNY DOMOWNIK

Jeśli nasz kot lubi kopać w skrzynkach balkonowych, na pewno zniszczy kwiaty. Możemy go do tego zniechęcić i jednocześnie ochronić rośliny, wykładając podłoże w pojemniku kamieniami o średnicy 3-5 cm lub umieszczając w nim gęsto na sztorc krótkie patyczki np. wykałaczki.

PRZYCINAJ I SUSZ

Zakątek z ziołami warto mieć i w ogrodzie, i na balkonie. Można je obrywać przez cały sezon. Rośliny wydają jednak dużo więcej listków niż nam potrzeba. Opłaca się więc ścinać część gałązek, suszyć i zbierać na zimę. Takie zioła są o wiele bardziej aromatyczne od kupowanych w sklepie. Sprzyja to też krzewieniu się roślin i wydawaniu przez nie dużej ilości młodych, a więc najdelikatniejszych pędów.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Sob 6:42, 24 Lip 2010    Temat postu:

KALENDARIUM PRAC OGRODNICZYCH - SIERPIEŃ

* sad
* warzywnik
* ogród ozdobny



* kwiaty w domu, balkony i tarasy
* trawnik


Gdy lato jest upalne, nie zapominajmy o regularnym podlewaniu ogrodu. Przydatne okażą się urządzenia do automatycznego nawadniania. Warto również pamiętać aby gumowy wąż w czasie dnia ukryć przed słońcem, gdyż od słońca guma parcieje.

Sad:

* Kontynuujemy letnie cięcie drzew - wiśni, czereśni, jabłoni, grusz i brzoskwiń. W pierwszych dniach sierpnia przeprowadzamy cięcie jabłonek, których owoce dojrzewają pod koniec sierpnia lub na początku września. Podczas cięcia usuwa się lub skraca silne przyrosty roczne, zasłaniające dostęp światła do owoców w środkowej części korony drzewa. Dzięki temu jabłka będą dorodniejsze. Cięcie prześwietlające wiśni i czereśni przeprowadzamy natomiast po zbiorach, z reguły w drugiej połowie sierpnia. Wycinamy cienkie gałązki, które zbytnio zagęszczają korony drzew.
* Po zbiorze owoców wykonujemy również cięcie śliw. W celu rozluźnienia i zmniejszenia koron pojedyncze konary wycinamy całkowicie lub skracamy za odpowiednio ukierunkowanym odgałęzieniem.
* Aby zmniejszyć ryzyko infekcji chorobowych, rany po cięciach smarujemy preparatem Topsin lub Funaben 03 PA (ten drugi szczególnie przyda się na zrakowacenia i zgorzele).
* Zaraz po zbiorach prześwietlamy krzewy porzeczek, tak aby światło docierało do całego krzewu. Usunięte stare pędy niedługo zostaną zastąpione nowymi. Podobnie postępujemy z krzewami agrestu.
* Po zbiorze tradycyjnych (nie powtarzających owocowania) malin należy usunąć wszystkie pędy, które owocowały w bieżącym roku. Warto usunąć też nadmiar pędów, które mają owocować w roku przyszłym.
* Jeżeli zachodzi taka potrzeba, pod koniec miesiąca możemy przeprowadzić cięcie orzecha włoskiego.
* Planujesz jesienią posadzić drzewka lub krzewy w sadzie? Warto abyś w sierpniu wysiał nasiona roślin na zielony nawóz (np. facelii). Pozwoli to wzbogacić glebę w substancje organiczne i poprawi strukturę gleby - przeczytaj więcej o przygotowaniu stanowiska pod uprawę drzew owocowych.
* W połowie miesiąca warto założyć na pnie drzew opaski z papieru falistego, pozwolą one wyłapać gąsienice owocówki śliwkóweczki. We wrześniu opaski zdejmiemy i spalimy.
* Co 3 lub 4 lata powinniśmy sadzić truskawki na nowym stanowisku. Może być to miejsce, w którym wcześniej uprawialiśmy aksamitki, warzywa cebulowe, gorczycę lub rośliny motylkowe. Nie należy natomiast wybierać miejsca, w którym wcześniej uprawialiśmy pomidory. Zagon pod truskawki przygotowujemy z tygodniowym wyprzedzeniem. Glebę przekopujemy i odchwaszczamy. Tuż przed sadzeniem korzenie truskawek warto na 30 minut zanurzyć w wodzie, a po sadzeniu rośliny obficie podlewamy. Truskawki sadzone na początku sierpnia zdążą w tym sezonie się ukorzenić i zawiązać pąki kwiatowe.

Warzywnik:

* Sierpień jest przede wszystkim okresem zbioru wielu warzyw, min. pomidorów, papryki, oberżyny, ogórka, kabaczka, czy cukinii, a także fasoli szparagowej, brokułów, kalafiora oraz wczesnych odmian kapusty i marchwi.
* Żółknienie liści ziemniaków jest sygnałem, iż ziemniaki dojrzały do zbioru. Z ziemi wyjmujemy je widłami lub motyką i pozwalamy im dobrze wyschnąć.
* Dobiega końca okres zbioru ziół, np. tymianku i szałwii. Po zasuszeniu zioła należy przechowywać w dobrze zamkniętych naczyniach. Po zakończeniu zbiorów należy usunąć z ziemi i spalić pozostałości po ziołach, co pozwoli uniknąć chorób i ataków szkodników.
* W sierpniu możemy uprawiać poplony na zbiór jesienny. Na początku miesiąca należy wysiać szpinak, sałatę masłową, endywię, koper, kapuste pekińską, rzodkiew i rzepę. Nieco później, w połowie miesiąca, wysiewamy nasiona roszponki i szczawiu.
* Na początku sierpnia sadzimy również rozsadę warzyw uprawianych na zbiór jesienny. Z rozsadnika przenosimy na zagony rozsadę wczesnych odmian sałaty masłowej i kruchej, kalarepy, jarmużu czy też fenkułu.
* Do około 20-go sierpnia wskazane jest ogłowienie stożków wzrostu pędów pomidorów, papryki i dyni. W przypadku pomidorów ogławiamy tylko odmiany wysokorosnące. Zabieg ten polega na wyłamaniu stożka wzrostu rośliny nad ostatnim kwitnącym gronem, pozostawiając nad nim 2 liście. Usuwamy również pędy boczne i dolne liście pomidora. Zabiegi te wykonujemy przy pogodzie suchej, bezdeszczowej. Ogławianie sprzyja skierowaniu siły rośliny na rozwój owoców.
* Już od wiosny w ogrodzie warzywnym mogły pojawiać się kolejne pokolenia połyśnicy marchwianki, jednak największe szkody powodują larwy letniego pokolenia uszkadzające zewnętrzne części korzeni spichrzowych marchwi. Uszkodzenia korzeni zobaczymy we wrześniu i październiku, kiedy to larwy zaczną się wgryzać w korzenie marchwi. Aby ustalić czy połyśnica stanowi realne zagrożenie, trzeba ustalić jej liczebność poprzez stosowanie żółto-pomarańczowych tabliczek lepowych. Jeśli na tabliczce zauważymy liczne szkodniki, to powinien pomóc oprysk preparatem Bioczos BR. Najlepiej jednak zapobiegać występowaniu tego szkodnika poprzez uprawę marchwi przemiennie z innymi warzywami lub przyspieszając jej zbiór, tak aby larwy nie zdążyły się wgryźć do korzeni.

Ogród ozdobny:

* Możemy rozpocząć przesadzanie drzew i krzewów iglastych, które zakończyły już fazę wzrostu. Przesadzone rośliny zasilamy odżywką, np. Terra Cottem. Warto też zastosować szczepionkę mikoryzową do iglaków.
* Sierpień i wrzesień to najlepszy okres do rozmnażania drzew iglastych poprzez sadzonki. Najlepiej będą się ukorzeniać młode jednoroczne wierzchołki pędów.
* Od drugiej połowy sierpnia rozpoczyna się okres sadzenia roślin cebulowych kwitnących wiosną. Sadzimy min. tulipany, hiacynty i lilie. Nieco wcześniej sadzimy rośliny cebulowe, takie jak zimowity i jesienne krokusy, które zakwitną już tej jesieni - około 2 miesiące po sadzeniu.
* Skracamy do połowy długości pędy lawendy, dzięki czemu będą zwarcie się rozkrzewiać.
* Należy regularnie przycinać silnie rozwijające się rośliny wodne. Dzięki temu utrzymamy stałą zawartość tlenu w wodzie i zapewnimy utrzymanie stawu lub oczka wodnego w czystości.
* Przycinamy żywopłoty. Należy je jednak formować bardzo ostrożnie. Szczególnie ważne jest przycinanie żywopłotów z żywotników - jeżeli nie będziemy przycinać tych roślin od samej młodości, w przyszłości będą pozbawione gałęzi w dolnej części. Z iglaków, w drugiej połowie sierpnia (po zahamowaniu wzrostu) po raz ostatni przycinamy też choiny, cyprysiki, cisy, jałowce i modrzewie. W tym miesiącu wykonujemy też ostatnie cięcie żywopłotów z drzew i krzewów zrzucających liście na zimę.
* Do końca miesiąca możemy pobierać z drzew i krzewów liściastych sadzonki półzdrewniałe.
* Jest dobry czas na dzielenie bylin. Większość przekwitniętych roślin możemy teraz dzielić i przesadzać, zapewniając im odpowiednio dużo czasu na ukorzenienie się przed nastaniem jesieni.
* Na miejsca stałe wysadzamy siewki roślin dwuletnich uzyskane z nasion wysianych w czerwcu na rozsadniku. Dotyczy to m.in. bratków, laków, stokrotek i goździków brodatych. Pamiętajmy natomiast, że nie przesadzamy malw, dziewann i dzwonków ogrodowych, których palowy system korzeniowy źle znosi ten zabieg. Najlepiej było je wysiać w czerwcu lub lipcu od razu na miejsce stałe.
* Koniec sierpnia jest doskonałym momentem na sadzenie piwonii. Również przesadzanie tych roślin w tym okresie nie wpływa ujemnie na kwitnienie w następnym roku, a rośliny zdążą się dobrze zakorzenić w nowym miejscu przed nastaniem zimy. Pamiętajmy aby rośliny te odmłodzić i zmienić im miejsce po 5-6 latach przebywania na tym samym stanowisku.
* Przy wilgotnej i ciepłej pogodzie może wystąpić osutka sosny. Choroba ta objawia się żółknięciem i opadaniem igieł. W takim wypadku rośliny spryskujemy środkami grzybobójczymi w odstępach dziesięciodniowych aż do końca sierpnia. Jeżeli nie chcemy stosować chemii, przydatny będzie biopreparat Biosept 33 SL. Pamiętajmy też aby opadłe igły usuwać i palić. Podczas podlewania roślin nie należy deszczować, a jedynie podlewać wprost na glebę.
* Należy doglądać astrów jesiennych. Jeżeli zaatakował je mączniak prawdziwy, należy zastosować preparaty siarkowe lub fungicydy.
* Na modrzewiach mogą się natomiast pojawić mszyce z rodziny ochojnikowatych. Zaobserwujemy wówczas na roślinach narośla, przypominające szyszki, tzw. galasy. Galasy trzeba usuwać zanim się otworzą.

Kwiaty w domu, balkony i tarasy:

* Ponieważ na skutek podlewania ziemia w skrzynkach balkonowych i pojemnikach staje się zwarta i słabo przepuszczalna, spulchniamy jej górną warstwę małymi grabkami lub widełkami. Należy robić to ostrożnie, aby nie uszkodzić płyciej położonych korzeni roślin.
* Na liściach roślin rosnących pod osłonami przeciwdeszczowymi często osiada kurz. Aby się go pozbyć delikatnie spryskujemy rośliny wodą, a jeżeli nie lubią one zraszania, kurz osiadający na liściach należy zdmuchnąć lub delikatnie oczyścić szczotką z miękkim włosem.
* Przycinamy zbyt wybujałe pędy kwiatów na balkonach i tarasach, dzięki czemu rośliny będą mogły zakwitnąć ponownie bardziej bujnie.
* Sierpień jest dobrym okresem na pobranie sadzonek pelargonii. Pobrane sadzonki przechowujemy do maja.

Trawnik:

* Jeżeli chcemy wysiać trawnik, to właśnie nadszedł dobry moment aby to zrobić. Przed zasianiem glebę należy przekopać.
* Nie zapominajmy o koszeniu trawnika. Jeżeli w końcówce lata jest bardzo sucho - kosimy nieco wyżej i obficie podlewamy.
* Kończymy nawożenie trawnika. Dalsze nawożenie w późniejszym terminie może przyczynić się do gorszego zimowania darni i w konsekwencji utrudnić jej regenerację na wiosnę.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin2
Administrator



Dołączył: 24 Maj 2008
Posty: 4265
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 35 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 11:14, 02 Wrz 2010    Temat postu:

KALENDARIUM PRAC OGRODNICZYCH - WRZESIEŃ

Pierwszego dnia września słońce budzi nas około godz. 04:16 a zachodzi około 18:24. W ciągu tego miesiąca dzień skróci się o ponad półtora godziny. Około 23 września nastąpi jesienne zrównanie dnia z nocą i ten właśnie dzień przyjęliśmy uważać za pierwszy dzień jesieni. Ten miesiąc, w którym żegnamy się z latem i witamy jesień, może być jeszcze słoneczny i ciepły. Jednak promienie słońca już nie dostarczają tyle ciepła co w sierpniu. Musimy się liczyć z chłodnymi nocami i możliwością wystąpienia pod koniec miesiąca porannych przymrozków.

* sad
* warzywnik
* ogród ozdobny



* kwiaty w domu, balkony i tarasy
* trawnik

Sad:

* Wrzesień jest obfitym miesiącem, gdyż możemy rozpocząć zbiory jesiennych jabłek i gruszek. Właściwy termin zbioru owoców przypada na 1 do 2 tygodni przed osiągnięciem dojrzałości. Aby nie przegapić tego momentu, warto obserwować sad i rozpocząć zbieranie, gdy pierwsze owoce samodzielnie zaczną spadać z drzew. Najpierw zbieramy największe owoce, a po około tygodniu pozostałe.
* Zbieramy również średnio późne i późne odmiany śliw, wczesne odmiany winorośli z uprawy gruntowej, jeżyny, oraz powtarzające odmiany truskawek i malin.
Uwaga: orzechy włoskie zbieramy dopiero po opadnięciu z drzewa! Natomiast orzechy laskowe - gdy są w pełni dojrzałe i wypadają z okryw. Po zbiorze orzechy laskowe dosuszamy przez 2-3 tygodnie.
* Jeszcze zanim rozpoczniemy zbiory warto przygotować pomieszczenie, w którym będziemy przechowywać owoce. Na 3 tygodnie przed terminem składowania pomieszczenie do przechowywania owoców, np. piwnicę, trzeba wybielić. Warto również opryskać pomieszczenia środkiem grzybobójczym, np. Miedzianem, dzięki czemu unikniemy niszczenia owoców w wyniku porażenia chorobami grzybowymi.
* Powoli zbliża się czas jesiennego sadzenia drzewek i krzewów. Zanim przystąpimy do tej czynności, powinniśmy odpowiednio wcześniej przygotować glebę.
* Opadłe z naszych drzew owoce i liście z widocznymi objawami porażenia chorobowego trzeba zebrać a następnie głęboko zakopać lub spalić. W ten sposób ograniczamy źródło rozprzestrzeniania się infekcji na lata następne.
* W bieżącym miesiącu mogą uwidocznić się porażenia wiśni i czereśni przez raka bakteryjnego drzew owocowych oraz brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Jeżeli drzewa są silnie porażone należy je usunąć i przygotować się do nowych nasadzeń w październiku.
* Na pniach śliw warto założyć opaski z papieru falistego (częścią pofalowaną do spodu). To pozwoli nam wyłapać, wychodzące z owoców i schodzące na zimowanie, gąsienice owocówki śliwkóweczki.
* Piędzik przedzimek wiosną może być sprawcą pojawienia się dziur w liściach, pogryzień pąków kwiatowych, poniszczonych zawiązków owoców u jabłoni, gruszy, śliw, wiśni, czereśni, a także niektórych drzew ozdobnych. Zwalczamy go na przełomie września i października montując na pniach pułapki lepowe w postaci papierowego lub foliowego lejka pokrytego od spodu substancją klejącą, opasającego pień drzewa. Pułapki te zatrzymają wędrujące w górę pnia samice. Ten zabieg pozwoli uniknąć stosowania opryków chemicznych przeciwko temu szkodnikowi w okresie wiosennym.
* Jeżeli wiosną wśród krzewów malin widoczne były maleńkie muchówki (dł. 2 mm), to mógł być to pryszczarek malinowiec. Larwy tego szkodnika są beznogie, pomarańczowe, długości do 2,5 mm. Larwy żerują w grupach, po kilka lub kilkanaście sztuk, pod skórką pędu. Tutaj wydzielają substancje enzymatyczne, które powodują rozrastanie się tkanki i tworzenie na pędzach malin galasowatych narośli długości 5 cm i szerokości do 3 cm. Larwy żerują i zimują w tych właśnie naroślach. Aby pozbyć się larw tego szkodnika, wszystkie porażone i zniekształcone pędy (z naroślami) wycinamy nisko nad ziemią, a podłoże wokół krzewów ściółkujemy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Wto 10:31, 28 Wrz 2010    Temat postu:

KALENDARIUM PRAC OGRODNICZYCH - PAŹDZIERNIK

Październik bywa miesiącem pogodnym, o dużej liczbie dni słonecznych. Słońce październikowe nie dogrzewa już jednak mocno i zachodzi wcześnie. Pierwszego października słońce wschodzi około 5:36, a zachodzi około 17:14. Długość dnia wynosi więc jeszcze ponad 11 godzin, jednak w ciągu tego miesiąca dzień skróci się o około dwie godziny. Wieczory i noce bywają bardzo chłodne. Często występują poranne przymrozki. W końcu miesiąca zaczynają się zwykle słoty jesienne, połączone nieraz z opadami śniegu. O nadejściu jesieni przypominają nam liście przebarwiające się na żółto, czerwono i brązowo - powstaje swoisty jesienny koloryt, nadający, szczególnie w dni słoneczne, tak wspaniały urok "złotej polskiej jesieni". Niestety niebawem drzewa liściaste będą już ogołocone z liści zupełnie, a nieco zieleni będziemy mogli szukać wyłącznie wśród nasadzeń drzew iglastych.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin2
Administrator



Dołączył: 24 Maj 2008
Posty: 4265
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 35 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:58, 27 Paź 2010    Temat postu:

Zgrabienie opadłych liści.
• * Zabezpieczenie instalacji automatycznego nawadniania na okres zimowy.
• * Zabezpieczenie roślin wrażliwych na mróz za pomocą agrowłókniny polipropylenowej, gałęzi jodłowych, słomy itp.
* Usypanie kopczyków z kory u nasady roślin oraz zabezpieczanie przed mrozem cebul zimujących w gruncie.
• * Związanie roślin o formach kolumnowych, szczególnie narażonych na rozłamywanie korony pod ciężarem śniegu.
• * Przegląd i konserwacja narzędzi ogrodowych.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wioletta
Moderator



Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 7426
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 122 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Nowy Sącz

PostWysłany: Czw 13:45, 28 Paź 2010    Temat postu:

Drzewa i krzewy

Październik to najlepszy czas na sadzenie większości drzew i krzewów liściastych – zarówno owocowych, jak i ozdobnych – szczególnie tych zakupionych z odkrytymi korzeniami. Kupujemy i sadzimy rośliny pozbawione liści. W miejscu, gdzie chcemy posadzić roślinę wykopujemy dołek, warto do niego wsypać trochę kompostu lub ziemi ogrodniczej. Pamiętajmy, aby po posadzeniu starannie podlać rośliny.
Jeśli zakupionych roślin z odkrytymi korzeniami nie możemy posadzić od razu po przywiezieniu do ogrodu, trzeba je zadołować, aby przetrzymały do momentu, gdy będziemy mieli czas na posadzenie. W tym celu wykopujemy płytki dołek, w którym zagłębiamy korzenie kupionych roślin, przysypujemy je ziemią i mocno podlewamy.

Październik to doskonała pora na nawożenie, możemy użyć kompostu lub nawozów - fosforowych i potasowych. Nie stosujemy w tym czasie nawozów azotowych, gdyż przedłużają one okres wegetacji drzew i krzewów – pędy nie zdążą przed zimą zdrewnieć i podczas mrozów przemarzną. Nawozy rozkładamy wokół drzew i krzewów koliście – najwięcej drobnych, aktywnych korzeni pobierających wodę z solami mineralnymi znajduje się nie przy pniu, lecz na obrzeżu rzutu korony. Nawozy płytko mieszamy z ziemią.

Rośliny pochodzące z ciepłych rejonów świata, które nie są w pełni odporne na mróz, warto zabezpieczyć na zimę, na przykład przez kopczykowanie, czyli obsypanie nasady pędów ziemią bądź korą do 20–40 cm wysokości. Jeśli zimą przemarzną pędy, to wiosną roślina odbije z dolnych, okrytych kopczykiem części. Tak zabezpiecza się między innymi róże, powojniki, młode klony palmowe, budleje, ketmie syryjskie.

W październiku sadzimy róże – zdążą się do zimy ukorzenić i wiosną w pełni rozpoczną wegetację. Najlepsze dla róż jest miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru. Krzewy sadzimy w wilgotnym, piaszczysto-gliniastym podłożu o dużej zawartości próchnicy. Miejsce pod sadzenie krzewów róż należy odpowiednio przygotować: przekopać głęboko ziemię (na około 40 cm) i wymieszać ją z nawozem, najlepiej specjalnie przeznaczonym dla róż (według zaleceń na opakowaniu nawozu) lub dobrze rozłożonym kompostem (6–8 kg/m2). Krzewy można posadzić po dwóch tygodniach. Po posadzeniu rośliny należy obsypać kopczykiem ziemi wysokości około 20 cm.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
inez




Dołączył: 15 Lis 2010
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Koszalin

PostWysłany: Wto 14:18, 16 Lis 2010    Temat postu: Elementarz ogrodnika

Debiutuję jako ogrodniczka w związku z tym, przeglądam wszelkie możliwe materiały i fora na temat pielęgnacji ogrodu. Bardzo mi zależy na tym, aby mój nowonabyty ogród, któremu daleko do ideału, stał się ogrodem jak z bajki.
Poszukiwanie literatury zawiodło mnie do EMPiKU, gdzie kupiłam wg mnie niesamowitą rzecz: 'Kalendarz Księżycowy Ogrodnika 2011 " napisany przez Iwonę Bigońską. To swoisty elementarz dla takiego ogrodnika-amatora jak ja. Dzięki temu forum dowiedziałam się, co i kiedy powinnam robić. Ciekawa jestem jak to się ma do faz księżyca? A jakie jest Wasze zdanie na temat kalendarzy księżycowych? Słyszałam różne komentarze np. że są zagmatwane i zawiłe, ale ten który kupiłam jest dla mnie bardzo jasny i zrozumiały. Nawet dziecko wiedziałoby, co i jak.
W kalendarzu księżycowym jest coś mistycznego. Mam przeświadczenie, że jeśli będę pielęgnować swój ogród tak, jak to niegdyś robiła moja babcia (to znaczy wg faz księżyca), to uda mi się stworzyć ogród z dzieciństwa, albo przynajmniej jego namiastkę. Cóż warte byłoby nasze życie bez marzeń?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wioletta
Moderator



Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 7426
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 122 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Nowy Sącz

PostWysłany: Czw 21:02, 25 Lis 2010    Temat postu:

Tak marzenia trzeba mieć wtedy każdy dzień lżejszy jest.
A jak tam Wasze ogrody,ogródeczki czy zdążyliście z pracami przed zimą?
Ja zdążyłam jesień była długa i ciepła,były dni kiedy z przyjemnością grzebałam w ogrodzie takie cieplutkie były.Przywiozłam kamienie na skalniak utworzyłam półki i posadziłam trochę roślin może jeszcze zdążę przywieźć żwir do ogrodu japońskiego bo też prosi o zakończenie prac.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wiesia5
Moderator



Dołączył: 24 Wrz 2009
Posty: 4097
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 21 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: kujawsko-pomorskie

PostWysłany: Czw 21:27, 25 Lis 2010    Temat postu:

Melduję że ja także zakończyłam prace i otuliłam moje rośliny. Długo to trwało bo albo nie miałam czasu a jak miałam to lało-no ale wreszcie koniec . Wyszedł mi kwiat-chyba szachownica lub jakaś lilia-jak będziesz miała czas to zajrzyj do mojego ogródka gdzie go pokazałam-co o tym sądzisz?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wioletta
Moderator



Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 7426
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 122 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Nowy Sącz

PostWysłany: Pią 16:49, 26 Lis 2010    Temat postu:

już zaglądam do Ciebie:) z tym otulaniem roślin to się sporo nabiegałam na noc zakładałam,o świcie ściągałam w końcu miałam dość i zostawiłam otulone nawet podczas ciepłych dni,okryte są włókniną to może nic im się nie stało od nadmiaru ciepła,trudno.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Alina 277




Dołączył: 30 Sie 2010
Posty: 1505
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: PODKARPACIE/St.W.

PostWysłany: Pią 20:44, 26 Lis 2010    Temat postu:

Ja okrywam moje roślinki jak jest już ziemia zmarznięta np.róże mam okopane a jak zmarznie ziemia okrywam stroiszem albo gałązkami sosnowymi ..Hortensje mam okryte grubym falistym papierem a póżniej dołożę gałązek i założę otulinę.tak okrywam co roku i jest ok.tak mi nakazał okrywać róże ogrodnik od którego róże kupuję..

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wioletta
Moderator



Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 7426
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 122 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Nowy Sącz

PostWysłany: Sob 12:02, 27 Lis 2010    Temat postu:

róże też okrywam,pnące zostawiam same sobie bo są dosyć duże i trudno się je okrywa,a teraz wszystko okrył mi śnieg:)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Kalendarz prac ogrodowych Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 11, 12, 13  Następny
Strona 8 z 13

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
 
 
Regulamin