Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna
 
Rejestracja
 
Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
 
Doradztwo ogrodnicze
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Drzewa i Krzewy owocowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tina415




Dołączył: 24 Lut 2009
Posty: 156
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pon 17:23, 13 Kwi 2009    Temat postu:

Witam.Mam 3-letnią morelkę,w tym roku pięknie kwitnie po raz pierwszy.Sąsiad powiedział że muszę oberwać wszystkie kwiatki aby nie dopuscić do owocowania.Proszę powiedzcie mi czy mam tak zrobić czy poczekać na owoce?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Czw 5:50, 16 Kwi 2009    Temat postu:

SADOWNICTWO

Kupujemy i sadzimy
Początek miesiąca to pora sadzenia drzewek i krzewów. W sklepach szukamy wcześniej zaplanowanych odmian szczepionych na słabo rosnących podkładkach. Najlepsze są drzewka odwirusowane, zaopatrzone w pomarańczową etykietę. Materiał szkółkarski nie może być uszkodzony, przemarznięty, przesuszony, porażony przez choroby (guzowatość korzeni) i szkodniki (miseczniki). Zakupione rośliny jak najszybciej przewozimy na działkę i sadzimy. Wielkość wykopanego dołka powinna być dostosowana do wielkości systemu korzeniowego. Dla borówki wysokiej kopiemy większy dołek (50 cm szerokości i 40 cm głębokości) i wypełniamy go mieszanką ziemi kompostowej i kwaśnego torfu z dodatkiem kory lub trocin.
Wokół posadzonych drzew robimy misy do podlewania, rozkładamy kompost lub obornik (10 kg/drzewko) i wykonujemy lekkie cięcie.
Cięcie po posadzeniu
Polega ono na przycięciu przewodnika u nierozgałęzionych okulantów na wysokości 70-90 cm od ziemi lub u drzewek rozgałęzionych - skróceniu przewodnika na wysokości 20-40 cm od ostatniego pędu bocznego. W celu wyprowadzenia drzewek niskopiennych należy wyciąć wszystkie pędy do wysokości 50 cm. Pędy boczne posadzonych drzewek skracamy tylko na wiśni i brzoskwini. Posadzone krzewy agrestu i porzeczki przycinamy na 2-3 oczka nad ziemią. Pędy malin posadzonych jesienią lub wiosną tniemy tuż nad ziemią.
Nawożenie
Po posadzeniu nawozimy rośliny azotem w kręgu 1,5 raza większym niż zasięg korony w dawce 10-20 g czystego azotu na 1 m2, tj. 25-50 g (1 łyżka) nawozu np. mocznika, a w drugim 60-120 g mocznika na 1 drzewko. W jagodnikach nawóz rozsypujemy na całą powierzchnię w ilości 60-80 g w pierwszym roku i 80-120 g w drugim roku na 100 m2. Dla roślin jagodowych i drzew od czwartego roku po posadzeniu dawka mocznika wynosi 100-200 g/10 m2. Około 200 g siarczanu potasu wysiewamy pod drzewa, agrest, maliny i porzeczki. Można też zastosować nawozy wieloskładnikowe typu Azofoska lub Fructus (4-6 kg na 100 m2). Pod drzewami i krzewami rozkładamy ściółki z rozdrobnionej kory, przekompostowanych trocin czy kompostu. Nie przekopujemy nawozów organicznych.
Przeszczepianie i rozmnażanie
Wybieramy i skracamy pędy i konary przeznaczone do przeszczepiania drzew. Wysadzamy sadzonki zdrewniałe porzeczek i winorośli, tak aby jedno oczko wystawało nad powierzchnię ziemi. W celu rozmnożenia agrestu i winorośli robimy odkłady poziome, a u jeżyny bezkolcowej odkład wierzchołkowy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Pon 21:12, 08 Mar 2010    Temat postu:

Rozpoczynamy cykl krótkich informacji związanych z zabiegami ochronnymi
jakie powinny być wykonywane w naszych ogrodach.

MARZEC jest miesiącem w którym należy zwrócić szczególną uwagę na
prewencję.

Najważniejszym zabiegiem w sadach jest ochrona przeciw chorobom grzybowym,
a zwłaszcza kędzierzawości liści brzoskwini i torbielom śliw. W okresie
poprzedzającym pękanie pąków wykonuje się zabieg oprysku środkami
Syllit65WP lub Miedzian 50W.
Najkorzystniej wykonywać opryski w temperaturze powyżej 6 stopni C.

Marzec jest ostatnim miesiącem, w którym możemy wykonać oprysk wszystkich
krzewów i drzew iglastych oraz liściastych w stanie bezlistnym środkami
olejowym ( Paroil 95SC, Treol 770EC). Oprysk ten ma na celu zwalczenia jaj
i larw min. przędziorka, ochojnika, misecznika. Zabieg wykonujemy w
temperaturze 5-8 stopni powyżej zera.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wioletta
Moderator



Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 7426
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 122 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Nowy Sącz

PostWysłany: Nie 17:44, 02 Maj 2010    Temat postu:

Sadownictwo
Pielęgnacja
Na początku miesiąca może być potrzebna jeszcze ochrona przed przymrozkami. Otwarte kwiaty brzoskwiń zginą od przymrozku -2,5°C. Ochrona drzew przed przymrozkami jest trudna, ale można małe drzewa okryć papierem falistym lub włókniną. Najłatwiej zabezpieczyć przed przymrozkami zagony truskawek, przykrywając je na noc włókniną. Przykrycie truskawek folią perforowaną pozwoli natomiast na przyspieszenie terminu zbioru. W takim przypadku należy folię w ciągu dnia zdejmować, co pozwoli na właściwy rozwój kwiatów i ich zapylenie przez pszczoły.
W maju dokarmiamy drzewa i krzewy azotem (np. garść mocznika wokół roślin), jeżeli nie zrobiliśmy tego w kwietniu.
Przez cały miesiąc podlewamy rośliny sadownicze i odchwaszczamy glebę wokół roślin lub w międzyrzędziach (truskawki). Odchwaszczone międzyrzędzia truskawek ściółkujemy pociętą słomą. Ściółkowanie ogranicza rozwój chwastów i porażenie owoców szarą pleśnią.

Cięcie i formowanie
W czasie kwitnienia możemy wykonać cięcie prześwietlające drzew nieciętych w lutym, marcu. Drzewa cięte w tym terminie nie tworzą silnie rosnących, pionowych pędów zwanych wilkami. Usuwamy pędy chore, połamane, rosnące do środka korony i krzyżujące się ze sobą oraz konkurujące z przewodnikiem. Nadmiar przyrostów jednorocznych lepiej usunąć, niż je skracać. Podczas takiego cięcia usuwamy część kwiatów. Dzięki temu z pozostawionych kwiatów wyrośnie mniej, ale większych owoców, a drzewo nie będzie owocować przemiennie. Młode drzewa, które zostały posadzone i przycięte wczesną wiosną, wymagają formowania. W połowie maja wyrosną na nich 15-20 cm pędy, które przyginamy do pozycji poziomej za pomocą klamerek. U odmian ogałacających się, np. Rubin, Bohemia, Paulared, uszczykujemy jednoroczne przyrosty długości 15-20 cm. Zabieg ten sprzyja rozgałęzianiu się skróconego pędu i zagęszczeniu koron. Na zagonie malin usuwamy pierwsze odrosty korzeniowe w celu prześwietlenia zagonu i ochrony przed chorobami i szkodnikami.

Przeszczepianie
W pierwszej połowie maja, kiedy kora odchodzi od drewna, wykonujemy kożuchówkę - przeszczepianie polegające na wsunięciu "śpiących" zrazów przyciętych, jak do szczepienia przez stosowanie, za odchyloną korę. Miejsce szczepienia mocno obwiązujemy, a wierzchołek zraza pokrywamy farbą emulsyjną z dodatkiem Topsinu 2%. Na jednym drzewie możemy założyć kilka zrazów różnych odmian albo ozdobnych zapylaczy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin1
Administrator



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 18425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 171 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Śro 9:49, 26 Paź 2011    Temat postu:

Pod koniec listopada można nasze drzewka pobielić

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dzialkowicze.fora.pl Strona Główna -> Drzewa i Krzewy owocowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
 
 
Regulamin